| Grosumarian a întrebat:

Am o problema, de 5 ani de zile imi miroase gura foarte urat in special dimineata cand ma trezesc. Tin sa mentionez ca am carii si dinti putini galbeni si cand ma spal pe dinti imi sangereaza gingia.
Cunosc multe persoane care au carii foarte multe si dinti galbeni dar nu le miros gura deloc, n-am avut grija de dantura pana acum o luna, m-am programat si la dentist vreau să-mi refac dantura.
Dar nu stiu de unde vine mirosul asta urat, mi se usucă gura mai des, buze uscate, ceva alb pe limba, vreau să-mi răspundă mai mult.
Persoanele care au avut probleme cu respiratia urata si au scapat de ea va rog. Nu mai suport deja ma gandesc zi de zi la asta, ce ma sfătuiți să merg prima dată la doctorul de familie? Sau la stomatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Apa de gură nu prea ar fi indicată pentru că usucă și mai mult cavitatea bucală,plus că omoară și bacteriile bune,care au rol de protecție naturală a organismului. Ceaiul de salvie, pelin, mușețel, cimbru, etc, ajută mult prin clătirea gurii în mod regulat, dar și organismul, mai ales în stomac!

| Marbea a răspuns:

Poti merge la ambii in acelasi timp. Mirosul poate veni din gura sau de la stomac.Totusi incepe cu dintii si vezi pe parcurs, cum ai stat 5 ani ce mai conteaza!

| Gabriel9707 a răspuns:

Spalarea pe dinti inainte de culcare si folosirea atei dentare o sa te ajute.