| anonim_4396 a întrebat:

Am cardul de sanatate expirat, in timp mi-am schimbat judetul de domiciliu, intrebarea e: In care judet trebuie sa merg sa-l schimb in judetul natal sau in judetul de domiciliu?
In afara cand mergi la medicul de familie, mai ai nevoie altundeva de card?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Evident, unde ai domiciliul.
Cartea de identitate se face dupa residinta /domiciliu, iar cardul de sanatate se face dupa CNP-ul scris in card-ul de identitate.

De card-ul de sanatate este nevoie cand mergi la medicul de familie, la analize de laborator, la investigatii medicale, spitalizare - adica in toate locurile unde plata serviciilor sunt suportate de CAS, respectiv daca trebuie mentionate (in evidenta ta) afectiuni medicale importante.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai nevoie de card la orice medic, spital, clinică afiliate la CASS. Dar cardul nu este legat de domiciliu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

În județul de domiciliu pentru că tu acolo ai medicul de familie și acolo stai definitiv. În județul natal l-ai avut înainte să te muți.

Răspuns utilizator avertizat