| Paul_Ciobanu_1996 a întrebat:

Am état cartea de identitate pierduta cat si certificatul de nastere.
Fara certificatul de nastere in original, doar cu o copie, elibereaza alta carte de identitate Si/sau cu o copie de pe buletinul vechi?
Ce este de facut?

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De pe net copy-paste

ca sa iti refaci buletinul :

Acte necesare pentru a schimba buletinul pierdut În cazul furtului, pierderii sau deteriorării buletinului, este necesar să mergeți la secția de poliție sau de evidența populației de care aparțineți, să anunțați pierderea sau furtul, după caz și să cereți în termen de 15 zile eliberarea unei noi cărți de identitate. Cerere de eliberare buletin; Actul de identitate, în cazul deteriorării; Certificatele de naștere și de căsătorie, dacă este cazul (original și copie); Certificatele de naștere a copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, după caz ​​(original și copie); Hotărârea de divorț definitivă și irevocabilă, dacă este cazul (original și copie); Certificatul de divorț, dacă este cazul (original și copie); Documentele cu care se face dovada adresei de domiciliu (original și copie). Proprietarul spațiului în care se stabilește domiciliul, cu actul de identitate în original, în termen de valabilitate trebuie să fie, de asemenea, prezent, dacă solicitantul nu este proprietar; Un document oficial pentru certificarea identității (pașaport, permis de conducere, legitimaţie de serviciu, cu fotografie de dată recentă) – original și copie; Dovada eliberată de unitatea de poliție unde a fost reclamat furtul, dacă este cazul; Achitarea contravalorii actului de identitate.

Acte necesare pentru a schimba un certificat de naștere pierdut

Fie că ai pierdut certificatul de naștere, fie că ești sigur că a fost furat, va trebui să declari acest lucru Biroului de Evidență a Populației. Ulterior va trebui să ceri, cât mai curând posibil, o înlocuire certificată a certificatului de naștere. Acte necesare pentru certificat de naștere pierdut și emiterea unuia nou: cerere scrisă și semnată; actul de identitate, atât în original, cât şi în copie; dovada achitării unei taxe care variază în funcţie de unitatea emitentă; o copie după certificatul de naştere pierdut (dacă există). În funcție de modul în care s-a pierdut certificatul de naștere, legislația română prevede și anumite sancțiuni, majoritatea fiind amenzi contravenționale cuprinse între 100 și 200 de lei.

| eliancodrut a răspuns (pentru Simpatic):

Prima partee a raspunsului este total gresit:
1. Certificatul de nastere sau duplicatul acestuia in caz de pierdere a originalului, se elibereaza de compartimentul de Stare civila al primariei.
2. Daca si-a pierdut si cartea de identitate, de unde sa o prezinte? Daca nu stii ce trebuie facut nu mai copiati indicatiile date pe net pentru alte situatii.

| Simpatic a răspuns (pentru eliancodrut):

Sunt doua cazuri separate descrise acolo una in cazul buletinului si alta in cazul certificatului, tu ai citit si ai actionat inainte...dar mai stim de astia moralisti!
iti permit sa ma iei de urechi doar atunci cand o sa ai macar jumatate din cat am scris eu de cand sunt pe TPU si cat am ajutat useri, nu acum ca am dat copy paste ca este real ca am copiat nici nu am zis altceva!

dar multi eroi se arata pe aici!winking

| eliancodrut a răspuns (pentru Simpatic):

Cred ca am gresit, deoarece in a dou parte spui despre certificatul de nastere. Cerificatul de nastere sau duplicatul nu se elibereaza de Biroul de Evidență a Populației, ci de Compartimentul de stare civila al primariei. Sunt doua institutii separate. De asta am spus ca raspunsul este gresit.
In rest, iti recomand sa te abtii de la jigniri. Eu nu-mi iau cunostintele de pe TPU si nu ma laud cu postarile. De scris poate scrie oricine, doar ca nu toate sunt corecte si folositoare.

| Simpatic a răspuns (pentru eliancodrut):

Hey, nu te-am jignit! m-ai inteles gresit
poti citi de cate ori vrei ce am spus mai sus ca raspuns tie si niciodata nu vei gasi injurii!
ma dispera ca unii useri (nu tu!) vor sa se afirme ca si cand eu zic prostii, ca sa para ca si astia care suntem activi gresim, de aceea sunt mai vulcanic uneori
si da si eu gresesc uneori in ceea ce scriu, este normal!
si da, uneori pun si copy paste, dar am foarte multe raspunsuri gandite si de mine, in fine
pe net suntem diferiti cu totii stiu asta, de aceea si eu las impresia de rautacios! sunt dur, dar nu rautacios in realitate!
pe de alta parte eu zic sa ne veselim putin, nu sa ne certam!

| eliancodrut a răspuns (pentru Simpatic):

Este OK.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi si obtii o carte de identitate provizorie. Te vor indruma cei de la evidenta populatiei daca nu mai ai niciun alt act care sa iti ateste identitatea.

apoi scoti duplicat la certficatul de nastere

apoi iti faci cartea de identitate finala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru eliberare buletin ai nevoie de certificat de nastere original, cum ai putut sa pierzi asa un act important?

| Paul_Ciobanu_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ca sa vezi intampalre
Sunt in afara, am trimis procura de imputernicire pentru taica'miu sa il faca, dar am pus adresa la un oficiu postal din judet, numele si prenumele lui.
De trei saptamani si inca nu a ajuns la acea adresa. Probabil ca e pierdut si se va intoarce la adresa mea, dar nu sunt sigur

| Dismally a răspuns:

Nu, prima data trebuie sa iti faci un nou certificat de nastere si abia dupa iti vei putea face si carte de identitate.

| FreddieM a răspuns:

Foarte simplu, un alt certificat de naștere ți-l eliberează cei de la evidenta populației unde apărții. Apoi urmezi pașii pentru o noua carte e identitate.
Cheers

| eliancodrut a răspuns (pentru FreddieM):

Gresit. Evidenta populatiei nu tine evidenta si nu elibereaza cerificate de nastere originale sau duplicate. Acest lucru il face compartimentul de stare civila din primaria localitatii unde te-ai nascut.

| adryang78 a răspuns:

Le declari nule în Monitorul Oficial. Poți face asta de la orice oficiu poștal, contra unei taxe, nu mai știu cât este. După ce se publică, mergi cu dovada, cu copiile certificatului și buletinului, precum și actul de proprietate la Evidența Populației.

| eliancodrut a răspuns (pentru adryang78):

Nu se declara in Monitorul oficial. Nu mai dati indicatii gresite.

| adryang78 a răspuns (pentru eliancodrut):

Atunci când dau un răspuns, mă bazez pe experiența personală. Anul trecut, fiica mea a pierdut buletinul și a fost nevoie să plătesc la Poștă o sumă pentru a-l declara nul în nu știu ce publicație și în Monitorul Oficial. Cu factura și chitanța emise de Poștă, plus cele enumerate mai sus, a fost la Evidența Populației pentru un nou buletin.

| eliancodrut a răspuns (pentru adryang78):

Cel care te-a pus sa faci acest lucru a gresit sau a dat dovada de zel. Deschide aces site oficial al Monitorului: https://monitoruloficial.ro/informatii-persoane-fizice/ si deschide la "Informatii suplimentare. Tipuri de acte pierdute care se publică în Monitorul Oficial. Temei legal" unde scrie ce acte pierdute se publica in Monitorul oficial si ce acte nu se mai publica, unde intra si actele de identitate.
Daca nu cunoasteti legislatia, nu mai dati sfaturi dupa ureche sau dupa ce vi s-a intamplat.

| eliancodrut a răspuns:

"Suntserios" te-a indrumat corect.