| Nsk_Onyka_1993 a întrebat:

Am un lant care are stantat 14kt L M, si as dori sa aflu ce inseamna. Multumesc!

3 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Inseamna ca aurul este de 14 karate. L M este poansonul bijutierului [sau al atelierului]care l-a confectionat

| Nsk_Onyka_1993 explică (pentru a1doru):

Pai si de unde stiu eu sigur ca este de aur? daca nu are stantat codul ala?

| a1doru a răspuns (pentru Nsk_Onyka_1993):

Care cod soro? pai are poansonul de ''14kt'' si, in plus, poansonul bijutierului, ceea ce demonstreaza ca nu e ''facatura''. de obicei bijuteriile facute ''la fabrica'' nu au stantat pe ele decat calitatea aurului[8, 12, 14, 18 karate.]nimic altceva.numai cele facute in ateliere mici au poansonul bijutierului.