| Emilianoxxxxxxxx a întrebat:

Am un Netbook Asus X550D vreau sa ma informati in legatura cu bateria :cat tine incarcata, cum trebuie formatata, mentionez ca bateria nu se scoate, este incorporata, iar cei de la flanco au spus ca trebui sa il tin permanent in priza cand il folosesc.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Durata bateriei cu exactitate nu pot sa ti-o spun nici eu nici altii. fabricantul iti spune ca dureaza atunci cand e noua, cateva ore. si de regula e ceva mai putin. formatata? cred ca e bine sa-i faci trei patru incarcari de trei patru ore si apoi sa o lasi sa se descarce de tot, folosind laptopul. cum e baterie incorporata, cei de la flanco ti-au dat un sfat destul de logic. cum nu ai posibilitatea sa ii scoti bateria cel putin sta incarcata si in momentul cand laptopul detecteaza ca s-a descarcat putin o incarca. bateriile au un numar de cicluri incarcare-descarcare. cand acest nr de cicluri ajunge la final bateria moare. in mod normal au o viata de 2-2, 5 ani. insa nu e lege batuta in cuie. multe mor inainte. deci...foloseste-l sanatos si sa iti dureze cat mai mult.

| Emilianoxxxxxxxx explică (pentru gelu1970):

Multumesc pentru sfat.

| claudiulihor a răspuns:

Am acelasi notebook, cumparat recent, si nu stiu cum sa aprind wi-fi ma poti ajuta te rog?