| midnight_2375 a întrebat:

As dori sa stiu care este salariul unui ECONOMIST!
Va rog sa fiti seriosi!

Dau funda daca imi dati si dovezi, vreau sa fiu sigur!

Merci!

Răspuns Câştigător
| etudor a răspuns:

Salariul unui economost variaza in functie de locul de munca:stat sau privat si in raport de funcitia pe care o are si vechimea in domeniu.Variaza intre 700 si 1600lei, cu sau fara bonuri de masa si alte mici avantaje pe fare le poate oferi firma privata

1 răspuns:
| Parmalat a răspuns:

In mediul privat, postul de "Economist" nu exista. Economistul (absolventul de facultate cu profil economic) poate fi incadrat pe orice post si va castiga in functie de postul pe care este incadrat.
La Stat exista postul de "Economist", dar salariul depinde de vechimea individului respectiv, de institutia in care a fost incadrat si de sporurile care se acorda in acea institutie.
Tehnic vorbind, ca Economist nu stii sa faci nimic - tocmai din acest motiv nu exista postul in mediul privat, fiindca acolo e necesar sa stii sa faci ceva. Poti sa fii Economist si sa fii incadrat ca operator sondaje de opinie de exemplu daca asta e tot ce ai gasit. La Stat lucrurile sunt putin altfel.