| boooooring a întrebat:

As dori sa stiu ce sfinti au sfintele moaste in Romania big grin

4 răspunsuri:
| RUMBURAK a răspuns:

Autorul a enumerat un clasament al moastelor.
Incepe cu
Categoria a intatia:
1. Sfintele Moaste ale Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava,
aduse de Voievodul Alexandru cel Bun la Cetatea Alba de la Suceava,
in vara lui 1402; apoi in ordine cronologica enumera:
2. Sfintele Moaste ale Sfintei Cuvioase Parascheva aduse la Iasi in 1639 de Domnitorul Vasile Lupu,
3. Sfintele Moaste ale Sfantului Dimitrie cel Nou Basarabov, Catedrala Patriarhala, Bucuresti, 1769-1774,
daruite in timpul razboiul ruso-turc.
4. Sfintele Moaste ale Sfintei Mucenite Filofteia, aduse de Voievodul Radu Negru, in
sec 16, la biserica Sf. Nicolae Domnesc de la Curtea de Arges.
5. Sfintele Moaste ale Sfantului Grigorie Decapolitul, Manast. Bistrita Olteana, 1496, aduse de ctitorul Barbu Craiovescu, care apoi s-a calugarit
sub numele de Schimonahul Pahomie.
6. Sfintele Moaste ale Sfantului Calinic de la Cernica,
fost Episcop la Ramnicul Valcea, canonizat in 1955.
7. Sfintele Moaste ale Sfantului Iosif cel Nou de la Partos,
Mitropolit al Banatului, intre 1650 - 1653,
canonizat in 1956, cu moaste intregi in catedrala mitropolitana Timisoara.
Acestea au fost moastele intregi, traditionale existente pe teritoriul Romaniei.

A doua categorie:
Sfintele moaste istorice din primele sec. crestine III si IV,
aflate in Scitia Mica (Dobrogea). Aici intra:
Sfintzii Martiri ce au patimit la gurile Dunarii pentru Iisus Hristos,
pana la 323, cand a murit paganul
imparat Liciniu si s-a mutat capitala imperiului la Bizant, de catre Sf. Constantin, fiul Sfintei Ana.
Tot aici intra si Sfintii Ierarhi de la Tomis si Cuviosii
dobrogeni din sec. IV-VII,
vezi moastele celor 4 sfinti Martiri de la Niculitel - Tulcea,
aflate azi la Manastirea Cocos.

A treia categorie:
Cuviosi si Muceniti, fie canonizati, fie necanonizati,
care s-au nevoit de-a-lungul secolelor in tara si in alte parti:
Tara Sfanta, Muntele Sinai, Muntele Athos etc.

A patra categorie:
Sfintii cu sau fara moaste, canonizati in 20-21 iunie 1992:
Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfantt,
Sfantul Daniil Sihastrul, Sfintii Martiri
Brancoveni, Cuvioasa Teodora de la Sihla, Sfantul Ioan Iacob de la Neamt,

A cincea categorie:
Parti din sfintele moaste ale unor Sfinti: Capul Sfantului Grigorie Teologul, Manast. Slatina, Capul Sfintei Tatiana, Catedrala Mitropolitana Craiova, Mana Sfintei Mucenitze Chiriachi, Catedrala Episcopala Husi, recentul Sf. canonizat Mitropolitul VARLAAM.

A sasea categorie:
sfinte moaste de ordinul SUTELOR SI MIILOR DE PREOTI SI CREDINCIOSI, care s-au mucenicit intru Hristos.
..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. Sf Parascheva, Sf Dimitrie, Sf Filofteea, Sf Nicodim.

| KlaraWeiss a răspuns:

Toti cei mentionati si inca mii de Sfinti. In plus, o biserica nu se sfinteste daca nu are in masa Sfantului Altar si Antimis moaste de Sfinti. Cauti mostele unui anumit Sfant sau ai vrut doar sa iti insiram miile de Sfinti cu moaste in tara noastra?

| Sofia07 a răspuns:

· Sf. Filofteia (prăznuită pe 7 decembrie; moaştele Sfintei se află în Biserica Paraclisului
Mănăstirii Curtea de Argeş)
· Sfinţii: Serafim de Sarov (prăznuit pe 2 ianuarie şi 19 iulie), 14000 Prunci Mucenici
ucişi de Irod (prăznuiţi pe 29 decembrie), Mc. Ucişi în Sinai şi Rait (prăznuiţi pe 14
ianuarie), Sf. Ghelasie de la Râmeţ (prăznuit pe 30 iunie), Sf. Siluan Athonitul (prăznuit
pe 24 septembrie), Sfinţi din Pustiul Hozeva, Sfinţi din Ierusalim, Sfinţi din Palestina,
2 Sfinţi Necunoscuţi, Cuv. Paisie de la Sihăstria Putnei şi Cuv. Natan de la Sihăstria
Putnei (sec. XVIII, necanonizaţi) – părticele din moaştele Sfinţilor, alături de o părticică dintr-un
veşmânt de moaşte al Sf. Grigorie Decapolitul (prăznuit pe 20 noiembrie) se află la
Mănăstirea Robaia, com. Muşăteşti, jud. Argeş
· Sfinţii: Varvara (prăznuită pe 4 decembrie), Pantelimon (prăznuit pe 27 iulie), Mercurie
(prăznuit pe 25 noiembrie) şi Ioan Prodromitul (prăznuit pe 3 decembrie) părticele
din
moaştele Sfinţilor se află la Mănăstirea "Negru Vodă" din Câmpulung, jud. Argeş, alături
de o părticică din Sf. Cruce pe care a fost răstignit Hristos (sărbătorile Sf.
Cruci: Duminica a 3a
din Postul Mare, 7 mai, 1 august, 11 septembrie şi 14 septembrie)
· Sfinţii: 40 de Mucenici de la Sevasta (prăznuiţi pe 9 martie), Sfinţi de la Măn. "Sf.
Gherasim" din Pustia Iordanului, alţi Sfinţi (întrun
crucifix) şi Cuvioşi de la Măn.
Cetăţuia – Valea Chiliilor (necanonizaţi) – părticele din moaştele Sfinţilor se află întro
răcliţă din pronaos ce cuprinde şi Veşminte de moaşte ale unor Sfinţi de la Măn. "Sf.
Teodosie cel Mare" din Pustia Iordanului şi un veşmânt al Sf. Împărătese Teodora a
Bizanţului (prăznuită pe 11 februarie?), tot acolo existând şi o raclă cu părticele din moaştele
Cuv. Schimonah Ioanichie (sec. XVII, necanonizat, al cărui mormânt este în cimitirul
mănăstirii) – aflate la Mănăstirea Cetăţuia, com. Cetăţeni, jud. Argeş (lângă
Câmpulung)

Ajung?big grin Mai am daca vrei