| Dacianna a întrebat:

As vrea si eu o propozitie cu cuvantu "un" ca numeral cardinal
marti dau test la romana si daca ne da de fcaut propozitii nu prea stiu ( mi-e sa nu le incurc cu articol nehotarat)
fundita!

Răspuns Câştigător
| amc a răspuns:

Ca articol este"Un baiat s-a batut" ai ca numeral"Am cumparat un creion si doua pixuri".
funda?puppy dog eyes

6 răspunsuri:
| summertime a răspuns:

Am un frate, nu doi.In raspunsul anterior,"un" este articol.Dar cred ca deja stiai asta.

| Ballet a răspuns:

In primele raspunsuri " un" este articol nehotarat...
Propozitie:
Antrenorul numara: Un, doi, trei, start!

| klau123ful a răspuns:

Un copil se joaca (funda)?

| Dedeutza2o1o a răspuns:

Unu a ajuns la start.

| Drunkk a răspuns:

Un pom din gradina a inflorit.

| Butterfly9 a răspuns:

Mama cumpara un mar si trei piersici.Un este numeral cardinal cand este insotit de inca un numeral in propozitie.Asa cred. Funda?