cami
| cami a întrebat:

Autostrada are 3 benzi.
Una pentru vitezomani, a doua pentru moderatori si ultima pentru... ce? Pentru Salvare?

a. Atunci cand o Urgenta se deplaseaza in spatele tau, treci pe banda a 3-a?
b. Urgenta trece pe acolo?
c. Daca nici una nici alta, explicati voi.
d. N-ai voi sa stationezi/ mergi cu viteza redusa pe banda a 3-a? De ce? Ca blochezi Salvarea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banda 3-a este doar pentru urgente.
Salvare, pompieri, politie... Cei care merg pe acea banda in afara urgentelor, au sansa sa isi ia o amenda sau chiar sa ramana fara permis.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Banda 1, de langa acostament, e cea pentru urgente si trebuie sa ramana libera. Mergi pe ea doar cand intri de pe o bretea laterala, apoi te incadrezi pe banda 2, respectiv pe 3.

| hândel a răspuns:

Ai numerotat gresit. Numaratoarea se-ncepe de la acostament, marginea din dreapta a drumului catre axul sau, iar in cazul autostrazii banda de urgenta nu intra-n numerotare. Pe banda de urgenta circula numai echipajele care se deplaseaza in interventie, ori daca oricine ar stationa, opri acolo sa-si hraneasca cancerul c-o tigara, ar impiedica salvarea, pompierii, sau politia, (...) sa se deplaseze la locul la care au fost solicitati. Doar daca ai o prblema independenta de tine, probleme la motor, pana, sau de sanatate (...) poti sa opresti, nu sa circuli, doar sa opresti pe banda de urgenta pana iti rezolvi problema. Cat despre banda a 2-a circuli pe ea doar pe durata devansarii altui autovehicul, dupa care te inscrii inapoi pe banda 1, unde se circula normal. In Romania e jungla, care mai de care circula cum il taie capul, d'aia avem atatea accidente, si mai rau e ca-n majoritatea cazurilor nenorocitii de soferi care gresesc scapa cu viata.

| yoanna73 a răspuns:

Nu stiu regulile in romania, dar in spania banda 1 e pentru mers normal, camioanele merg cu 90, incepatorii 80 si ceilalti cu 120. iar banda 2---3 pentru depasire.salvarea, pompierii, politia au prioritate.

| rrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Eu cred ca a treia banda este pentru incepatori, pentru gabarit depasit pentru cei ce se deplaseaza cu viteza redusa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este vorba despre banda de urgenţă: poliţie, salvare, pompieri, descarcerarea, etc.
Pa, pa.