| Vladutzul123 a întrebat:

Auziti am o intrebare legata de Poker Texas Hold'em si suna cam asa. Daca eu am J si J si altcineva are 8 si 9 si pe masa sunt cartile:5, 5,2,3,4,cine ar castiga, nu eu? Am un prieten care zice ca faci 2 perechi DOAR daca ai si pe Masa si in mana altfel nu. Ex:Eu am 5 si 7 ..si pe masa tot 5 si 7.EU stiu ca se face si asa dar ce credeti nu am dreptate si eu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, tu ai castiga, ai avea 2 perechi, valeti cu 5.
La fel daca ai in mana 5 si 7 si pe masa sunt 5 si 7 ai avea tot 2 perechi, 7 cu 5.

| TommyHilfiger a răspuns:

Da ai dreptate, tu aveai doua perechi. Se iau in considerare primele 5 cele mai bune carti din mana si de pe masa. Tu de exemplu poti sa folosesti numai cartile de pe masa in alcatuirea celei mai bune maini, daca sa zicem ai 2-2 in mana si jos este A A A 10 10