| CherryLove a întrebat:

Banuiesc ca vi s-a intamplat sa beti ceai fierbinte si sa va ardeti pe limba, e ca senzatia aia cand mananci prea multe seminte. Papilele gustative din varful limbii sunt mai proeminente si dor. Ceea ce vreau sa stiu este daca pot face ceva sa treaca mai repede arsura sau sa ameliorez durerea. Deci astept sugestii big grin

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Evită alimentele calde, merg mai bine cele reci și aplică pe zona afectată glicerină boraxată după care nu consumi nimic timp de 30 de minute.
Sănătate!
Pa, pa.

8 răspunsuri:
| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Este la farmacie o solutie pentru asa ceva.glicerină boraxată

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Evită alimentele calde/fierbinți și cumpără de la farmacie glicerină boraxată. Aplică această glicerină boraxată pe zona afectată de ceaiul fierbinte și o să treabă.

Multă sănătate, sper să îți revii cât mai repede.

| Marisssolll a răspuns:

Poti sa bei ceva rece ca sa scapi mai repede, cel mai bine ar fi apa. Funda?; o 3.

| Simina1619 a răspuns:

Laptele e cel mai bun big grin

| MaryusMN a răspuns:

Pune sarewinking

| paulthegame a răspuns:

Bea lapte e foarte bun

| Abracadabraash a răspuns:

Bea apa rece, mananca ceva rece. :*

| IoanaBratinka a răspuns:

Incearca sa le ignori ca ori cum maine nu vei mai simtii, asa ca mai bine nu te mai cantii. Eventual bea un ceai dar caldut nu fierbinte de musetel.