| Florentina_Andreea_1984 a întrebat:

Basmele populare pot sa aiba autor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca pot sa aiba ci sigur ca au un autor initial, doar ca acesta nu este cunoscut. De asemenea, in timp, varianta initiala este modificata de alti povestitori.

1 răspuns:
| Peptisor a răspuns:

Un simplu search pe Google.

Trasaturile basmului popular:

-prezenta cifrelor si a obiectelor magice
-evidentierea caracterului anonim( autor anonim), oral( transmis prin viu grai) si colectiv( la crearea se au contribuit mai multe persoane) al basmului popular
prezenta intamplarilor reale si a celor fantastice
-confruntarea dintre bine si rau
-victoria binelui
-formule narative tipice ale basmului popular ( initiale, mediane, finale).