| Decebal a întrebat:

In basmele noastre populare se vorbeste despre tinerete fara batrintete si viata fara de moarte...credeti in nemurire? happy

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Corpul nostru este muritor, sufletul nu.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu cred in nemurirea spirituala si in general ma intriga subiectul asta.Ciudat e ca desi nu exista dovezi concrete in acest sens oamenii cred cu tarie in acest fenomen.Nimeni nu s-a intors sa povesteasca cum e sa fi nemuritor deci nu avem de unde stii.Insa din cate spune Biblia viitorul nu suna deloc rau.Insa eu nu inteleg un lucru.Sufletul e nemuritor indiferent de unde merge dupa Judecata.Adica iti vei petrece vesnicia fie langa un lac linistit langa o padure cu multe pasari(ziclaughing) fie fiind ajutor la cazanele de la subsol? Pentru ca daca e asa e cam nasolsad

April
| April a răspuns:

Tinerete fara batranete obtin toti cei ce mor tineri si nu raman in amintirea celorlalti decat astfel; cat despre nemurire daca asta inseamna sa stie toate generatiile ce vin dupa tine ca ai existat, presupune sa lasi in urma ta o opera nemuritoare. Dar daca te referi la nemurirea ca la o existenta materiala perpetua acest lucru a devenit imposibil de pe vrmea cand Adam a muscat din mar.Cat priveste nemurirea sufletului, m-as bucura sa aiba dreptate cei ce sustin asta; din pacate m-am molipsit de scepticism.Eu cred ca a muri e ca si cum ai sufla intr-o lumanare:lumina dispare si odata cu ea totul...

mira
| mira a răspuns:

Omul isi asigura nemurirea prin perpetuarea speciei.Genele lui traiesc in urmasi si dupa moarte.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Cred in Viata Vesnica, aceasta constand intr-o viata fara ganduri, intr-un suflet fara corp.Intr-un loc minunat alaturi de Dumnezeu!happyNumai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea sa cred in nemurirea sufletului, dar cum am zis,, as vrea``. Dar in viata din basme, nu! deoarece sunt fictiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca renunti la iubire. Pentru ca iubirea si moartea sunt sinonime. Insa prefer sa traiesc 80 de ani, dar sa am iubirea adevarata, decat nemuritor si inconjurat cu tristete, singuratate.
Nemuritori avem cum sa fim, toti suntem datori vietii cu o moarte.
Vine ceasul cand ne platim datoria...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maryus37 ceea ce spui tu este un nonsens. Te contrazici tu pe tine...moartea si iubirea sunt sinonime in acceptiunea ta dar tu vrei sa traiesti 80 de ani inconjurat de iubire.Frate, mai uitati-va la ceea ce postati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@maria -problema e ca nu ai inteles tu cum e treaba cu iubirea si moartea. Mai studiaza romantismul eminescian, iar apoi sa zici ca nu are sens. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maryus37, constructive trimiterile tale, insa pana sa-l inteleg pe Eminescu eu vreau sa te inteleg pe tine.Multumesc!