| Bogdan26071999 a întrebat:

Acum 10 luni de zile m-am operat la genunchiul stâng după ce mi-am rupt ligamentul anterior. Întrebarea mea este, mai pot da la subofițeri pompieri sau poliție? Este vreo problemă în legătură cu asta? Menționez că acum totul este perfect, merg normal, absolut tot, doar cicatricea a rămas.

5 răspunsuri:
| bustamante a răspuns:

. Da. 6 luni repaus!

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde in ce masura s-a refacut genunchiul tau.
La ambele meserii se solicita, deja si la admitere, sa ai conditie fizica, sa faci o serie de exercitii fizice in baremul de timp impus. Ulterior, genunchii pot fi foarte solicitati in timpul unor aplicatii "pe viu".
Daca la examenul medical vei primi calificativul "apt" si te vei putea incadra in acele baremuri fizice, atunci pot urma si restul examenelor.

| Bogdan26071999 explică (pentru Bula):

La mine e totul normal acum în legătură cu genunchiul. Întrebarea mea este, există vreo șansă să nu-mi dea "apt" la fișa medicala sau la contravizita atunci?

| Bogdan26071999 explică (pentru bustamante):

Nu cred că ai înțeles întrebarea

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bogdan26071999):

Depinde in ce stare ti-s genunchii.
Daca poti face 100 genoflexiuni si poti sari si 3 obstacole de 50cm dintr-un rand, fara dureri, stabil, atunci ai sansa.
In caz contrar va trebui sa porti consecintele ruperii de ligament toata viata, sa ai mare grija de genunchi tai, sa nu ramai cu sechele si mai grave!