| Crisstinayy12 a întrebat:

Bună, am făcut 6-7 radiografii anul asta dentare, dintre care una la craniu pentru muscatura, am mai făcut și anul trecut câteva radiografiii dentare, și acum doi ani am mai făcut la plămâni.

Poate fi ceva?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se intelege ce vrei sa intrebi. Daca te temi de efectul cumulat al radiografiilor, nu este cazul, practic ai facut in acesti trei ani, un sfert de tomografie, deci o cantitate neglijabila de radiatii.
Daca te intrebi de ce este nevoie sa faci atatea radiografii, probabil ai niste probleme de pozitie a dintilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Cam ce sa fie?
Fii mai explicita, ca nu intelegem ce vrei de la noi!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aia la craniu este altceva nu este radiografie ci tomografie, dar intrebarea mea catre tine este alta, de ce ai facut aceste radiografii dentare? Esti copil in crestere ai probleme cu dantura? Sau care este cauza, si nu în ultimul rînd, cu tomografia aia la cap, de ce ai facut o? Ai căzut, te ai lovit la cap sau de ce, tomografiile computerizate la cap nu le faci oricînd fara un motiv serios o lovitură la cap, niste dureri puternice de cap care apar brusc, deci numai medicul de familie sau internistul recomandă computerul tomograf daca suspecteaza ceva anormal, la fel si medicul stomatolog, el cere radiografie dentară panoramică cand te duci prima data in cabinetul lui/ei, ca sa si dea seama care dinte este cu probleme, deci ceva se intimplă si nu vrei sau nu stii tu sa explici, si radiografiile si tomografiile nu se fac des, deoarece există riscul de îmbolnaviri din cauza radiatiilor emise in timpul radiografiilor, si Tomografiilor, aceste analize se fac foarte rar si din cauza costurilor, deoarece filmele pe care se fac radiografiile sunt contracost, deci nu le are in dotare orice spital, ele trebuiesc cumpărate de către pacientul care solicită radiografii sau tomogarfii, deci te astepta m cu o intrebare concretă sa stim si noi ce doresti sa aflii, intreaba ti parintii roaga i pe ei sa ti spună si atunci cand ai inteles vi si ne scrii si nouă, am inteles ca ai 10 ani nu? La varsta ta nu este indicat sa te expui prea mult in mediul toxic cum sunt aparatele acestea din spitale de tomografii si radiografii, decat daca sunt cazuri sută la sută urgente de viata si de moarte cum se zice, si fara analizele alea medicii nu pot pune corect diagnosticele, altfel daca nu ai nici o problemă poti trăii si fără radiografii si tomografii. Sănătate multă.

| Crisstinayy12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai prima oară mi-am făcut să fie, a doua oară mi-a cerut o stomatologă, a doua oară mi -a cerut alta pentru că radiografia cealaltă era la altcineva. Odată m-am operat la dentist și mi-a făcut, mi-am mai făcut odată, și ieri pe 200 de lei

| Crisstinayy12 explică:

Am 10 ani

| WoKy a răspuns:

Ceva ce?
O data ce ai facut aceste radiografii e evident ca este ceva, e logic dar asta tu sau parintii tai stiu. Intreaba-i pe ei, nu pe noi. Nu dam in carti si nici in cafea.