| Annddrreei a întrebat:

Buna,
Am in excel un tabel cu nume, prenume, adresa etc. Am reusit prin functia Mailings de la Word sa fac asocierea ca sa generez documente in word care se completeaza automat cu date din excel. Am si fiecare semnatura a fiecarei persoane ca format imagine, cum as putea introduce aceste imagini in tabelul excel, corespondent fiecarui om si sa fac si asocierea cu Wordul ca sa se puna semantura la sfarsitul fisierului Word? Eu nu stiu cum as putea introduce o imagine intr-o celula si nu "deasupra ei".
Multumesc!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu cunosc o metoda automata si usoara, decat daca
postezi imaginile pe un host online de imagini, de ex
imgur.com

Ceea ce, fiind vorba despre semnaturi, nu e DELOC recomandat!

Dar oricum, metoda este aceasta, si ai nevoie de ultima versiune de Excel, din pachetul Office 365

https://www.youtube.com/shorts/SJghXfhY69Y

Ai putea sa incerci sa cauti un host unde imaginile sunt (teoretic) private, nu le vede o lume intreaga.
In acel caz ar merge.

Sau poti incerca varianta mai clasica, DAR nu sunt sigur ca asocierea pe care o doresti va fi posibila (din cate stiu, de aceea a fost creata noua functie).

https://www.youtube.com/watch?v=_lv7r8JVxW8

| Lioana a răspuns:

Nu e legal sa folosesti semnaturile altor persoane.