| yuyubarbie19 a întrebat:

Am o big problema... Port ochelari de vedere,(soarta o mostenire de familie)(ce mai mostenire). Doua probleme...Adica una mare.

Unu la mana. A venit vara si vreau sa port ochelari de soare.Mama spune sa nu port fiindca nu stiu daca imi dauneaza sau nu. Mi-ar dauna cu ceva daca eu am hipermetropie.

Doi la mana vreau sa fiu obisnuita chiar daca port ochelari, dar ma simt ca o ciudata.Toti poarta ochelari de soare eu de ce sa nu port? Ajutati-ma sa scap de stresul asta.Ma simt ca un extraterestru venit pe pamant.

Funda si vot!
(SCUZE CATEGORIA)

Răspuns Câştigător
| spxinsane a răspuns:

Lasam la o parte faza cu categoria (macar nu va mai cereti scuze cand postati aiurea)

Poti sa porti linistita ochelari de soare cand este soare afara (nu seara sau noaptea si in interior)
Cand este lumina puternica este chair indicat sa porti ochelari de soare (in special daca ai o culoare deschisa la ochi)

Nu ai de ce sa te simti ca o ciudata (din cate am observat este la moda sa porti ochelari in ultima vreme...).

Este foarte important sa iti iei o rama care sa iti placa tie si sa fie comoda.

Daca vrei sa ai si ochelari normali si de soare poti sa optezi pentru lentile care se inchid la culoare cand esti la lumina puternica (dar asta numa daca iti recomadna medicul oftalmolog)

Mai este o optiune la ramele subtiri finute cand au lentile de soare care se aplica cu magnet
http://www.ochelar.ro/......IM4113.jpg

Poarta linistita ocgelari de soare cand este cazul, in rest sa ii porti cei de vedere. Este indicat ca cei de veder sa ii ai la tine cand pleci de acasa ssi ai ochelari de soare pentru ca sunt situatii in care o sa ai nevoie de ei

Nu neglija purtatul ochelarilor de vedere.

O zi placuta

6 răspunsuri:
| Gabriel892 a răspuns:

Te simti ca un extraterestru venit pe pamant pentru ca nu porti ochelari de soare? straight face si da poti purta ochelari de soare

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Daca mama ta continua cu stresul spune-i sa iti ia lentile de contact

| Bezea a răspuns:

Te simti ca un extraterestru pentru ca porti ochelari? Haha esti tare. Stai calma nu trebuie sa porti si tu ceea ce poarta majoritatea. Mie personal imi plac persoanele care ies in evidenta si nu intra in "turma" si in plus fetele cu ochelari au charmul lor aparte. Daca vrei sa porti ochelari de soare nu iti recomand sa ii cumperi de la coltul strazi ci sa ii cumperi de la o firma cat de cat cu renume(altfel este o sansa ca vederea sa ti se deterioreze).

| yuyubarbie19 explică:

Ma simt ciudat fiindca port ochelari si mi s-a intamplat sa ma evite lumea din cauza asta.

| AndreiB a răspuns:

Salut! Vezi ca daca vrei neaparat ochelari de soare,sunt si ochelari, nu le retin bine denumirea, care atunci cand iesi la soare se inchid la culoare.Parca heliomati se cheama.

| anonim_3899 a răspuns:

Buna vreau sa spun ca si eu port ochelari dar din cate am auzit eu chiar ajuta sa porti ochelari de soare deoarece ne protejeaza.
Si nu ai de ce sa te simti o ciudata daca iti alegi o rama care sa te avantajeze este mult mai bine
sper ca ti-am fost de folos funda?