| criss00 a întrebat:

Buna, am o problema sa zic asa, eu sunt din Cluj, iar când intru la setările contului pe Facebook imi apare ca sunt conectată in Timisoara, chiar dacă mi-am securizat contul și mi-am schimbat parola de două ori tot imi apare ca ma conectez in Timisoara, menționez că sunt pe Vodafone, oare sa fie ca la Orange faza cu nu stiu ce turn de control și din această cauză sa imi dea asa? Dau funda pentru orice răspuns util. Multumesc!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
"Faza" e simpla: serverul de internet da locatia, respectiv si IP-ul utilizatorilor de internet mobil.
Daca serverul are alocata locatia la Timisoara si tu nu ai conectat locatorul GPS, atunci la interogarea locatiei tale dupa IP (navigand cu browser), pe internet vei aparea la Timisoara.