| Bananaminion21 a întrebat:

Am o tabletă Vonino şi am uitat codul. Cum pot face să o deblochez?

1 răspuns:
| CosmiinTezeu a răspuns:

Factory reset

Este o metoda mai "barbara" daca imi este permisa aceasta exprimare. Practic prin factory reset stergem toate datele de pe telefon/tableta – contacte, SMS-uri, aplicatii, muzica, fime, etc…. inclusiv patternul de unlock pe care l-am setat. Daca nu aveti facut un back-up la informatiile esentiale (cum ar fi contactele) din memorie veti pierde aceste date.

Un pic cam primitiva metoda daca ma intrebati pe mine, dar in lipsa de altceva poate fi si asta o optiune. OK, dar cum facem factory reset daca telefonul/tableta este blocat(a)?

Simplu, se apasa o combinatie de taste si se intra in meniul system recovery. De exemplu in cazul dispozitivelor Samsung aceasta combinatie de taste este power + meniu + volum sus. In functie de modelul de telefon sau tableta combinatia de butoane ce trebuiesc apasate simultan este alta. Daca aveti nevoie de ajutor va rog intrebati-ma folosind formularul de comentarii.

Dupa ce ajungeti la meniul sistem recovery alegeti optiunea "wipe data/factory reset". Pentru a naviga prin meniu se folosesc butoanele volum sus/jos si butonul meniu pentru selectare.Va amintesc faptul ca aceasta optiune duce la sergerea tuturor informatiilor din memorie.