| OanaSall a întrebat:

am o tema la chimie unde trebuie sa calculez raportu atomic si de masa. problema e ca eu nu stiu formulele la stea. niciodata nu am fost buna la citit formule. ma puteti ajuta, va rog frumos, ca ne pune nota pe chestiile astea sad. dau fundita happy mersi frumos :*
metan (pe asta chiar nu il stiu)
acid azotic
hidroxid de magneziu
pentaoxid de azot
clorura de zinc sulfura de fier 2. multumesc mult pentru ajutor happy
PS. daca ma jutati la asta, promit sa nu mai pun si alte "ajutoare pentru scoala"winking

Răspuns Câştigător
| ADRIANA_1393 a răspuns:

Metan(CH4) acid azoti(HNO3) hidroxid de magneziu Mg (OH) pentaoxid de azot N 2 O 5 clorura de zinc Zn Cl 2 sulfura de fier Fe S gata fundabig grinbig grinbig grinbig grin?

| Feliciann a răspuns (pentru ADRIANA_1393):

Te cam grabesti si gresesti raspunsul, verifical si vezi daca formulele tale sunt scrise corect

1 răspuns: