| RoseOfTheFire a întrebat:

Buna am si eu intrebare vreau sa fac un tomograf si varul meu care e medic la spitalul coltea din Bucuresti mi-a spus ca nu ma radiaza nimic ca el stie cu ce umbla si acum nu-s tiu sunt confuza radiaza sau nu?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Flory,
Ca majoritatea aparatelor radiologice, tomograful utilizeaza razele X dar, radiatia pe care o primesti ESTE DOZATA si nu iti poate pricinui niciun rau. In schimb, pentru a preveni riscurile, tu trebuie sa ti o evidenta a numarului de expuneri si la ce intervale de timp le-ai facut( adica a tuturor radiografiilor pe care le-ai facut sau le vei face in viata )---asta, pentru a informa medicul de fiecare data cand hotaraste necesitatea unei noi expuneri.

| RoseOfTheFire explică (pentru alessia5158):

Aha ok mersi mult eu am facut cam multe radiografii de exemplu anul trecut cred ca am facut vreo 30 pentru ca am suferit o interventie chirurgicala la coloana si a trebuit sa imi faca mereu sa vada cum s eprezinta si anul asta am facut doar 2

| alessia5158 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Ai grije! --- ei, medicii, nu iti tin evidenta expunerilor. Singurul lucru care-i intereseaza este sa rezolve problema pentru care ai apelat la ei --- obligatia ta este sa le "tragi " clopotelul de alarma! Dangane-l tare ca sa-l auda!
Daca, la timpul potrivit, eu as fi stiut acest lucru as fi avertizat-o pe mama mea ( a facut fibroza pulmonara din cauza deselor radiografii pulmonare recomandate de medici pentru fiecare raceala mai zdravana pe care a avut-o! ).