| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa inlocuiesc in alimentatie preparatele din carne,salam,sunca,parizel,crenvusti cu altceva mai sanatos si nu stiu ce anume, sa pot pune si pachetul copilului la scoala. Multumesc!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Branza de la tarani este un inlocuitor bun.
Poti face pateu in casa (din ficat de porc fiert, putina slanina date prin masina de doua ori si apoi amestecate cu unt si condimente). in loc de mezeluri, cumpara carne de vita, porc sau piept de pui, lasa-le in frigider, intr-o cratita cu putin ulei, multe condimente si ceva vin alb sau rosu 24 de ore si apoii adauga apa cat sa depaseasca nivelul carnii si pune la cuptor la foc mediu/mic timpul corespunzator (3, 5 ore pentru vita, 2, 5 ore pentru porc, 1, 5 ore pentr pui, intorcand din 20 in 20 de minute carnea). apoi las-o la racit si tai-o felii subtiri cu un cutit bun. inlocuieste mezelurile in sandwich, este mai sanatoasa, mult mai gustoasa si poate fi foarte variata prin modificarea condimentelor. Poti face carnati in casa (exista dispozitive care pot fi atasate masinilor de tocat carne), de asemenea poti face toba, leber, etc. Poti face, de asemenea, rulade din carne (tocata de tine in casa) amestecata cu verdeturi, legume rase, condimente si cu 2-3 oua batute si apoi coapte in cuptor in tavi de chec tapetate cu hartie de copt.

| MMihai a răspuns:

În loc de mezeluri pline de E-uri îi poți pune carne fiartă.
Carnea fiartă (dacă fierbi pește ar trebui să nu aibă oase, că alea trebuie scoase de acasă și la fel la carnea de pasăre=ei nu prea se pot spăla la școală ==) și ciupercile fierte, nu au E-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta pe google cum se fac aceste preparate, aceste mezeluri si in viata ta nu o sa mai mananci si nici familia ta.Trust me!

| DiannaDia a răspuns:

Ii poti face un fel de strudel. happy Sper ca te-am ajutat!

| BracKMyhay95 a răspuns:

Un sandwich cu branza, legume...

| CersetoruVesel a răspuns:

Multe fructe si legume, porteine vitamine si putine grasimi

| Bobby87 a răspuns:

Buna seara! Eu la copiii mei le dau pachet la scoala,cascaval,margarina,unt,branza dulce intinsa pe paine,branza topita,morcovi,castravete verde, dar si fructe:banana, mar, para, etc.etc.O singura zi pe saptamana le dau si cate o feliuta de salam, parizer sau sunca presata, combinate cu celelalta.Si apa plata, cumparata nu de la chiuveta si nimic altceva cu acid.Sanatate!

| Rubby a răspuns:

Incearca snitel, e facut din piept de pui si nu are grasimi. Mai ales daca este facut cu pesmet, nu are cum sa nu ii placa laughing Dar daca vrei sa renunti la carne, incearca branaza. Sunt o gramada de combinatii de sandwichuri cu branza cu unt rosii salata cascaval.
De asemenea mama mai inlocuia sunca si parizerul la masa cu acele batoane de peste fishfingers sau carne fiarta si condimentata ca sa aiba gust. Sper ca ti-am dat ideihappy