| Fferdy a întrebat:

as vrea un microscop mai ieftin, nou, sa mareasca de minim 600x, cu iluminare inferioara si superioara. As vrea mai exact un kit ca sa pot face preparate. Am vazut niste microscoape de plastic care maresc de 1200x, dar am inteles ca nu sunt foarte bune. Funda daca ma ajutati.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Pentru microscoapele de jucarie asa numitul "kit" consta in cateva lame de microscop cu sau fara preparat, pensete si bisturiu pentru disectie si eventual 1-2-3 flacoane goale sau cu mostre(un cristal, o aripa de insecta). Microscoapele profesionale de laborator, spre exemplu cele care maresc de 1000x ( cu ocular 10x si obiectiv 100x), nu se vand cu asemenea "utensile" precum cele de jucarie! Pentru a folosi acasa un astfel de microscop, va trebui sa cumperi seturi de lame cu diverse specimene biologice, gata pregatite spre a fi studiate la microscop---aceasta, pentru motivul ca un preparat microscopic presupune cunoasterea unei tehnici specifice de executie si folosirea anumitor substante chimice (coloranti specifici ).

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta ar fi un microscop scolaresc bunicel: http://www.emag.ro/......D638Q2BBM/
Are doua probleme mari: un singur ocular si faptul ca nu focalizeaza la infinit, deci nu este adecvat folosirii indelungate (ar trebui sa il folosesti in reprize de 15-20 de minute, cu pauze cam tot atat de lungi).