| DouaPuncteD a întrebat:

Bunastraight face. Ce intelegeti prin cuvantul "prost/proasta"?:Sstraight face

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

A nu se confunda cu termenul de "cretin", care reprezinta o persoana a carei glanda tiroida nu functioneaza normal si care in consecinta manifesta simptome precum: talie redusa, picioare strambe, stare de retard etc...
Deci "cretinismul" include starea de retard, dar include si dizabilitate fizica pe deasupra.
:))
Asta e un cretin, de exemplu
http://www.pathguy.com/lectures/mccrae_cretin.jpg

14 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Eu cand spun despre cineva ca e prost inseamna ca respectivul proceseaza greu informatia sau nu are capacitate de a procesa informatie banala.
De ex prosti au fosti salariatii din sectorul bugetar care l-au votat pe Traian Basescu cand era de domeniul evidentei ca Traian Basescu e pornit impotriva salariatilor din sectorul bugetar.
Prosti mai sunt liderii sindicali care se aseaza la masa negocierilor cu Emil Boc in speranta ca vor obtine ceva pentru oamenii pe care ii reprezinta, cand e de domeniul evidentei ca Emil Boc nu da doi bani pe negocierile cu ei si face lucrurile tot asa cum vrea el.
Te-ai mira sa-ti mai spun cati prosti sunt in tara asta si pe ce pozitii extraordinare se gasesc.

| Parmalat a răspuns:

@crazykyty
Ala nu e prost, ala e retard adica are o boala psihica. Sau idiot. Inainte sa se introduca termenul medical "retard", oamenii afectati de aceasta conditie erau numiti pur si simplu idioti. big grin

| cristianorudi7 a răspuns:

Adica sarac cu duhul

| pwp a răspuns:

O persoana care nu intelege chiar daca ii explici!

| AlerimxD a răspuns:

O persoană nu tocmai intelectuală. Lol!
http://dexonline.ro/definitie/prost
Xoxo.

| xl0llip0px a răspuns:

Cu lipsa de inteligenta sau care au minte dar nu o folosesc tongue prost pot sa fii numit si atunci cand cineva s-a suparat pe tine si te numeste asa chiar daca esti destept... din cauza nervilor tongue asaca cuvantul prost este folosit des si cu multe sensuri =)

| djacido a răspuns:

"Prost nu e cel ce nu înţelege unele lucruri, cât de multe, ci acela care le înţelege pe toate pe dos."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul prost ar putea Însmna si defect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg ca te defineste pe tine in totalitate!

| any007 a răspuns:

Pai cred ca ar insemna incapabil sa inteleaga o anumita idee relativ usoara...

| CrazyClery a răspuns:

Un om care nu il duce capu, sau intelege lucrurile asa cum vrea el, nu cum trebuie.Noi de obicei ne folosim 10% din capacitatea creierului, unii isi folosesc 9% cam asta inseamna cuvantul prost

| crazykyty a răspuns:

Un om care e prost nu stie nici macar cum il cheama, nimic.asta mi-a spus o psiholoaga cand la auzit pe un coleg ca ma face proasta si la pus sa argumenteze sau ceva de genu(nu stiu daca e bine"sa argumenteze'')

| Inna_5580 a răspuns:

Om lipsit de inteligență, fără judecată, fără minte; nătărău, nerod, tont, prostănac.

asa consider eu