| feliciazavoraru a întrebat:

Ce parere aveti despre aparatul digital canon powershot A3000? Credeti ca e bun? Poate cineva are deja si as vrea un sfat:sa-l cumpar?

Răspuns Câştigător
| DaNNN a răspuns:

Da, este un aparat de fotografiat bun.
Eu zic, ca ceea ce face:
10, 0 MP
Zoom optic 4x cu IS
Ecran LCD de 2, 7"
Moduri Smart Auto (Inteligent automat) şi Easy (Simplu) cu tehnologie de detectare a scenei
Stabilizator optic de imagine şi tehnologie de detectare a mişcării
Super-vii şi Efect poster. Temporizator FaceSelf
Exterior metalic
DIGIC III
Acumulator li-ion
Filme VGA, este de ajuns.
Doar daca nu vrei sa devii un mare fotograf.

Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| MrEvil89 a răspuns:

Sigur, e o chestiune de gust, dar culorile Canon sunt cunoscute ca fiind plasticoase... si sunt de acord, mie mi se par complet aiurea.
in ordinea preferintelor personale primele 3 alegeri in functie de culoare/tonalitate ar fi:
1. Fujifilm (pe departe cele mai placute, este clar ca experienta din epoca filmului i'a ajutat foarte mult).
2. Olympus (sunt genul de imagini care eu le zic "americane", adica saturatia este de asa natura incat face ca poza sa arata "bine" si mai mult ii da o acuitate aparte, e greu sa descriu; in plus felul cum arata sticla zuiko este iar foarte special).
3.pentax (slabiciune pentru verde, dar foarte placut).

si cu cea mai mare sinceritate, mie 350 mi s-a parut contraintuiv ca meniu si cu un build execrabil, pe departe cel mai prost build din clasa.
ce mi se pare exceptional la oly este calitatea fantastica a sticlei kit. alaturi de pentax, pe departe cele mai bune standarde in entry-class. si asta inseamna ca nu va trebui sa schimbi sticla dupa ce vei incepe sa intelegi aparatul (aka sa storci za best din ce poate da).