| Aditzaaaa a întrebat:

Cine stie ce inseamna stiinte socio-umane? Astept raspunsuri pentru ca vad mereu la liceee si nu stiu ce inseamna!

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Stiintele socio-umane sunt impartite in stiintele sociale: psihologie, sociologie si stiintele umaniste: literatura, arta.
La o sectie de socio-umane se pune accent pe limba si literatura romana si pe limbi straine, si mai putin pe stiintele reale: matematica, fizica, chimie.

| anasiatat a răspuns:

Este un profil uman, care se ocupa cu psihologie, drept, sociologie. Eu sunt la stiinte sociale si este cam la fel cu cei de la filologie, dar ei dau teza la latina, iar noi dam doar la materiile de profil.