Întrebare recomandată | Julia36 a întrebat:

Daca ma angajez ca psiholog, infirmiera la o casa de orfelinat/centru de plasament pentru copii, remarc anumite probleme (ex: copii sunt abuzati, nu sunt tratati cum trebuie, etc) si instiintez conducerea, protectia copilului si nu se rezolva nimic, pot cere ajutor altcuiva? Gen, cineva din afara tarii? Se ocupa cineva cu asta la nivel international poate? (daca stie cineva ceva) *nu tine de scoala, vreau doar un raspuns si nu stiu pe cine pot sa intreb*

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, dar cineva din străinătate nu se va amesteca în desfășurarea activității într-o instituție din România ca să schimbe lucrurile, că nu are pârghii legale și administrative să facă asta.

| anonimg a răspuns:

Faci o scrisoare către Ministerul sănătății din România. Dar trebuie să existe și în Comisia Europeană cineva care se ocupă cu dreptul copilului.
De asemenea România este parte a grupului UNICEF, și acesta poate fi sesizat.
http://www.unicef.ro/pagina-copiilor/drepturi/drepturile-copilului/

| Raducons a răspuns:

Trebuie facuta o sesizare mai sus, nu stiu exact de cine apartin orfelinatele.Se stie situata, dar nimeni nu vrea sa faca nimic nu stiu de ce, doar sunt oameni nevinovati care raman cu sechele pe viata.Vedeti cine da fonduri, de ce minister apartin si atunci faceti o sesizare anonima de preferat ca sa nu va faceti de lucru cu banditii aia