| TreiSurori a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu niste informatii despre adoptie copii.
Am auzit de la o mama care a adoptat 2 copii dintr-un centru de plasament ca primeste bani de la stat ca sa le ofere o casa,masa si educatie.
As vrea si eu dar nu sunt sigura care sunt cerintele,am cautat pe internet si nu am gasit. Va rog sa tratati intrebarea serios, orice gluma sau neseriozitate v-a fii ignorata.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Roxxxxi a răspuns:

Buna. Da. Pentru fiecare copil primesti niste bani, acesti bani fiind asigurati pentru mancarea si confortul copilului.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca este vorba de luarea in plasament nu de adoptie, pentru aceasta nu primesti bani.
Pentru adoptie poti citi L.273/2004, republicata in 2012, o gasesti si aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_adoptiei.php

| mixxjim a răspuns:

Tu ce vrei de fapt? Sa infiezi copii sau sa primesti bani? Conditiile de infiere sunt foarte stricte si dureaza ani de zile pana sa primesti aprobarea pentru. infiere, trebuie sa ai o situatie materiala buna si stabila sa poti asigura tot ce trebuie acelui copil, nu sa-ti asigure el tie bani. Cred ca tu vrbesti de fapt despre luarea in plasamanent, nu despre adoptie, sunt 2 lucruri diferite. Ca sa poti lua in plasamanet trebuie sa fii asistent maternal si conditiile le poti vedea aici http://www.protectiacopilului6.ro/......a_pg_0.htm

| TreiSurori explică (pentru mixxjim):

Pe mine nu ma intereseaza banii, imi doresc un copil iar daca statul ma poate ajuta cu bani cu atat mai bine.

| CMaria21 a răspuns:

Dar copii nu sunt adoptati sunt in plasament! o zi buna

| Mytsaa a răspuns:

Daca adopti copilul, din cate stiu nu mai primesti bani. Daca il iei in plasament primesti bani pentru intretinerea lui.