| Staif a întrebat:

Buna dimineata.
Am nevoie sa pun parintilor mei un vas de toaleta mai inalt. Sunt batrani si se aseaza greu, se ridica greu.
Exista vase cu picior mai inalt sau trebuie sa improvizez ceva ca sa-l ridic?
Doi: De ce mesterii cer preturi mai mari cand vad femeie singura la casa?
Deja compar de un timp cat platesc cunostintele mele care au sot sau macar un $%^ si cat platesc eu. E o diferenta enorma la fiecare lucrare. Vorbind de acelasi tip de lucrare.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Există înălțătoare special concepute pentru persoanele în vârstă sau cu dificultăți de deplasare. Uite aici un exemplu:
https://www.emag.ro/......DGZ6XFMBM/
Și eu am luat de curând unul pentru mama mea, care a fost operată la coloană. Sunt mai multe tipuri și modele, alege-l pe cel mai potrivit.
În privința meșterilor, e simplu - un bărbat se mai pricepe la ceva reparații, mai cunoaște prețul materialelor și manoperei, o femeie mult mai puțin, iar "doreii" profită.

| Staif explică (pentru adryang78):

Multumesc. Am gasit alt model de pe pagina mai potrivit.

Da, "doreii" profita.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru batrani sunt niste scaune speciale care se pun peste wc, se poate folosii fara vasul de colectare, doar cadrul de scaun metalic si capacul, care se pun pur si simplu peste wc-ul deja instalat.

Uite aici, ca sa ai idee si cu siguranta gasesti peste tot: eMAG, dedeman si multe alte magazine:

https://senimag.ro/produs/2338-scaun-wc-de-camera-fix-chrom-wicromed

https://senimag.ro/produs/1208-scaun-wc-de-camera-4-in-1-alustyle-herdegen

Ultimul este cu vas de colectare, daca il puneti in camera sau in alta parte, ca sa-i fie batranului usor, sa nu mai mearga noaptea in curte la wc;

| Staif explică (pentru Violleta2022):

Batranii mei nu stau la curte cu wc-ul in fundul curtii!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Staif):

Nu are importanta unde locuiesc, pot sta la casa, la bloc, la tara, fiindca tot este un pic de spatiu in jurul wc-ului si peste wc, putand sa pui peste el acel cadru cu gaura, eu doar ti-am dat informatie completa, unde poate fi folosit.

Si eu l-am folosit tot pentru niste batranei care stateau la bloc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mesterii nu sunt oameni cu facultate sau studii inalte, nu sunt niste intelectuali. Ei stiu sa faca ceva ce toata lumea cauta si la majoritatea asa le sta in fire sa scoata cat mai multi bani. Iar pe femei le vad mai naive, mai nestiutoare si le pot pacali mai usor. E o lume a barbatilor in caz ca nu stiai asta, in ziua de azi e greu sa te descurci ca femeie singura

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu stiu daca exista un vas de toaleta atat de inalt, dar, poti sa construiesti un postament din beton pe care sa poti pune vasul de toaleta. Gen o fundatie. In felul asta poti ridica vasul de toaleta. La final ca sa nu arate urat, tapetezi postamentul cu placi de gresie.

| Staif explică (pentru StoicAnalysis):

E o varianta. Dar as vrea sa scap cu o bucata, mai ales ca ar fi mai solid. Mai astept raspunsuri. Multumesc.