| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani, 175cm, 70kg, sunt pe departe cel mai puternic din clasa si:
De cateva luni de zile fac exercitii fizice pentru brate si piept. Am acasa gantere pe care le ridic in diferite moduri.
In fiecare saptamana tot cresc greutatea cu care lucrez. Si fac si exercitii de forta(putine repetari cu greutate mare) si de rezistenta(zeci de repetari).
Performantele mele au crescut, dar nu si muschii. Adica daca e sa compar muschii de acum cu cei de acum 3luni nu se vad diferente aproape deloc(la cum arat), dar in schimb se vede ca ridic mai mult cu mai mare usurinta si de mai multe ori. Adica practic oarecum muschii mei au devenit mai puternici si mai rezistenti, dar nu si mai mari(sa se vada la plaja de exemplu).
Chiar nu stiu de ce se intampla asta. Mi-ati putea da niste sfaturi, please. O sa ma apuc si de sala, dar peste vreo 2-3 luni(caci am probleme la un picior si nu prea pot merge pe jos mai mult de 100m fara sa nu ma doara).
Ce mi-ati recomanda?

1 răspuns:
| Gabriel2424 a răspuns:

Iti trebuie si o alimantatie corecta, exercitii pentru crestere in masa musculara, cand te vei apuca de sala vei vedea rezultate vizibild in prima luna a doua. dar sa te ti nu poti influenta genetica decat prin niste exercitii care devin monotone muschiului, sala te va ajuta.