| Stefania a întrebat:

Eu nu inteleg ceasul in limba englezasad. Cine ma ajutasad?

Răspuns Câştigător
| andreeamitoi a răspuns:

Intotdeauna ora este spusa ultima ( exceptie cand este fix). Apoi quarter = un sfert, half = jumatate. Daca vrei sa spui 6 si un sfert folosesti "past". quarter (un sfert) past (dupa) six (sase). In engleza 6 si un sfert se spune oarecum un sfert trecut de 6. Alt exemplu : 6 si jumatate half (jumatate) past (dupa/ trecut) six (sase). Daca este sase si douazeci este: twenty ( 20) past ( trecut) six (6). Bun! Acum cand este fara. Zici de exemplu 5 pana la 10 ( 10 fara 5 sau 9:55 ) 5 to 10. 8:45 sau 9 fara un sfert = quarter to 9 si asa mai departe.

Sper c-am explicat cat mai bine, eu sper ca ai inteles. Bye! kiss

12 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Am (ante meridem)- inainte de amiaza
Pm (post meridem)- dupa amiaza
quarter- sfert
Half-jumate
Half past seven- 7 trecut de jumatate adica, 7:30
quarter past seven- trecut de ora 7 de sfert de ora, 7:15
it`s a quarter to eight- 8 fara un sfert, 7:45
it`s eight at clock este ora 8:00.

| Magnific a răspuns:

Vezi poate te ajuta asta http://www.referatele.com/......le-com.php

| eueu1212 a răspuns:

Buna! it's... este...

exactly... exact...
about... în jur de...
almost... aproape...
just gone... puțin peste...

one o'clock ora unu
two o'clock ora două

quarter past one unu și un sfert
quarter past two două și un sfert

half past one unu și jumătate
half past two două și jumătate

quarter to two două fără un sfert
quarter to three trei fără un sfert

five past one unu și cinci
ten past one unu și zece
twenty past one unu și douăzeci
twenty-five past one unu și douăzeci și cinci

| aaaa12345 a răspuns:

Adica cifrele romane? Ms privat

| adrian1988 a răspuns:

Te ajut eu daca imi spui cu ce mai exact ai nevoie

| adrian1988 a răspuns:

Hmmmm ceva ciudat la mijloc.nu a aparut rasp de acum 10 minute.anyway spune-mi cu ce mai exact ai nevoie sa te ajut si te ajut cu mare placere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mine mai incearca sa faci singura si apoi arata-i cuiva cere stie engleza si nu se preface ca stie orele in limba engleza

Răspuns utilizator avertizat
| LoveTwilightLove a răspuns:

One two three four five six seven eight nine ten eleven twelf

| kmyangel a răspuns:

Invata sa citesti ceasul in engleza impreuna cu alte cuvinte si expresii folositoare referitoare la acest subiect dupa site-ul http://invata-rapid.blogspot.com/2014/01/engleza-ceasul.html

| ShadyProphet a răspuns:

One o'clock ora unu
two o'clock ora două

quarter past one unu și un sfert
quarter past two două și un sfert

half past one unu și jumătate
half past two două și jumătate

quarter to two două fără un sfert
quarter to three trei fără un sfert

five past one unu și cinci
ten past one unu și zece
twenty past one unu și douăzeci
twenty-five past one unu și douăzeci și cinci

Le-am copiat si eu de pe un site, nu vreau sa ma dau mare big grin