Întrebare recomandată | R0rry a întrebat:

Hristos a înviat!

Cei care ati taiat bazinul la masina de spalat pentru inlocuirea rulmentilor, ce ati folosit pentru lipire/etansate? Am folosit ceva silicon pentru faruri da nu a fost bun

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia sa chemi un depanator autorizat masini de spalat nu sa faci tu un rahat, acum o dai la fier vechi si i ei alta nouă daca te a minat in fund.

| mihai69 a răspuns:

Rulmenții se scot cu presa, nu tăind locul unde sunt montați.
Aruncă mașina și ia alta.

| R0rry explică (pentru mihai69):

Clar nu stii despre ce e vorba

| mihai69 a răspuns (pentru R0rry):

Bine că ai știut tu și acum ai o problemă.
Problemă la care toți ti-au răspuns că o rezovi doar cumpărând o nouă mașină de spălat.

| eliancodrut a răspuns (pentru mihai69):

Depinde de masina. La unele sunt independenti, la altele trebuie taiata cuva.

| darrio2007 a răspuns (pentru R0rry):

Dar nici tu nu ai stiut tăind cuva. Ia-ti alta.

| mihai69 a răspuns (pentru eliancodrut):

Și care ar fi un model din alea ce "trebuie tăiate"?

| eliancodrut a răspuns (pentru mihai69):

Nu cunosc care sunt. Pe mine m-a intrebat seful de la atelierul de reparat, ce marca am. El mi-a exlicat ca anumite marci au incorporati rulmentii, altele nu. La cele cu rulmentii incorporati - ca a mea - trebuie taiata cuva.

| mihai69 a răspuns (pentru eliancodrut):

Adică nu știi nici ce model de mașină de spălat ai tu!?!winking
În altă ordine de idei, cum crezi că au fost montați rulmenții "încorporați"? Au pus semințe și au răsărit înăuntru?!?
Tot prin presare au fost puși...

| eliancodrut a răspuns (pentru mihai69):

Nu sunt atotstiutor. Respect meseriasii si specialistii.

| gabicoo a răspuns:

Mai bine îți cumperi una nouă.

| KovacsB a răspuns:

,Rulmentii pica din cauza semeringului de slaba calitate care lasa apa sa ajunga la rulmenti. Foloseste silicon negru pentru parbriz suruburi m4 si si asteapta 24h sa se intareasca.

| Korkodeln a răspuns:

Locul unde sunt montati rulmentii in bazin e supus unor solictari extrem de putenice (vibratii, torsiune), nici un fel de silicon nu o sa iti tina.
Singurele chestii care AR PUTEA functiona sunt rasinile epoxidice bi-component gen "Poxipol" cu insertii de praf metalic (cel argintiu) dar si asa suprafata trebuie pregatita foarte bine si, ce le distruge de fapt, axul cuvei trebuie centrat perfect, altfel la turatii mari o sa vibreze si va sparge lipitura.
Ma tem ca masina e compromia definitv sad.

| Torrpi a răspuns:

Ce ai facut? Cine te-a invatat asta?
Acum poti sa schimbi si masina cu totul.