| Geomire a întrebat:

Buna
Eu sunt dintr-o comuna din Județul Covasna și as vrea sa fac scoala de șoferi în Brașov. Pot sa dau sala și traseul în Brașov, dacă sunt din alt județ?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca ai resedinta (flotant) in judetul Brasov.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai viza de flotant in BV poți

| anonimg a răspuns:

Suntserios a răspuns bine. Viza de flotant se pune pe spatele cărții de identitate de către poliția locală (din Brașov în cazul tău), numai dacă faci dovada că locuiești acolo în județul Brașov (de exemplu, te-ai mutat cu chirie).
Dacă ai prieteni de familie în Brașov, ai putea să vorbești cu ei și să te ia ei în chirie doar ca să ai viza (nu trebuie să stai la ei).
În locul tău m-aș informa direct de la ghișeul de unde se depune dosarul pentru permis.