| Deasonyka a întrebat:

Bună,in ziua de azi se poate șterge DEFINITIV un profil de Facebook? Daca DA, cum? Cat timp durează până îl șterge? Daca cineva mă caută acolo sus in bara de search si scrie numele meu mă mai găsește după ce îmi șterg contul sau datele mele rămân salvate undeva? Vreau sa îmi șterg contul definitiv cu tot cu date și ce am pe el, se poate? Cum trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Asa era pe Facebook la inceput dezactivai doara si aia era tot, cand voiai activai iara.ACum sau stiu si eu de ceva ani au bagat sal poti sterge dar tot asa initial e dezactivat si daca nul activezi o perioada sa zicem de o luna, am dat doara exemplu contul este sters automat, nul vei mai putea activa nicicum.Nici eu nu stiam asta, dara acum cateva luni cineva mi-a spus merge sters, am verificat si asa este.Deci ei iti lasa posibilitatea asta ca cine stie poate intre timp te razgandesti, dara tu daca nu mai activezi se va sterge.Deci nu are rost sa va certati aiurea pe o chestie banala.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti dezactivezi contul singura, de la setari.

| aXy99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ea a intrebat daca se poate sterge, nu dezactiva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aXy99):

A sterge definitiv un cont pe FB, este echivalent cu a dezactiva definitiv un cont!

| aXy99 a răspuns (pentru Violleta2022):

"a dezactiva" nu e sinonim cu "a sterge". Cel dezactivat poate fi reactivat, deci informatiile tale raman in baza de date Facebook, in timp ce cel sters nu poate mai fi reactivat si, teoretic, Facebook ar pierde informatiile oferite de tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aXy99):

Tu chiar nu poti intelege ca NU exista optiunea de "sters" a unui cont de FB?
Exista optiunea de sters a unei postari, a unei poze, a unui prieten, dar a unui cont nu exista!
Singura solutie este dezactivarea acelui cont, daca nu-l mai folosesti!
NU se poate sterge nimic din istoricul FB-ului, deoarece Face Bookul nu este propietatea ta si nu ai acest drept. Cand ti-ai facut cont pe FB ai bifat casuta ca esti de acord cu Termenii si conditiile de folosire ale lui, unde escrie foarte clar ca: tot ce postezi pe FB apartine lui FB, nu tie!
Cititi fratilor temenii aia, ca de aia nu stiti ce faceti online!

| aXy99 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Prostia e eterna si invincibila".
Nu puteai sa ii dai raspunsul asta persoanei care a pus intrbarea in loc sa fii off-topic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru aXy99):

Se pare ca tu ai nevoie de ochelari, ca sa vezi ca tu ai fost cel care mi-a raspuns mie, nu eu tie.
Dar nu-ti fa probleme ca, cu prostul si nebunul nu ma pun, ca's odihniti! Pacat ca prostia nu te doare...

| Deasonyka explică (pentru aXy99):

Las-o că îi proasta săracă îmi răspunde mereu da nu mă interesează răspunsurile ei! Oricum îți mulțumesc din suflet pentru stafuri

| Deasonyka explică (pentru aXy99):

Eu vreau ca Facebook sa nu mai aibă acces la datele și informațiile mele personale, cum fac sa STERG?

| relian a răspuns (pentru aXy99):

Asa era pe Facebook la inceput dezactivai doara si aia era tot, cand voiai activai iara.ACum sau stiu si eu de ceva ani au bagat sal poti sterge dar tot asa initial e dezactivat si daca nul activezi o perioada sa zicem de o luna, am dat doara exemplu contul este sters automat, nul vei mai putea activa nicicum.Nici eu nu stiam asta, dara acum cateva luni cineva mi-a spus merge sters, am verificat si asa este.Deci ei iti lasa posibilitatea asta ca cine stie poate intre timp te razgandesti, dara tu daca nu mai activezi se va sterge.Deci nu are rost sa va certati aiurea pe o chestie banala.

| Volintiru_Vlad_2000 a răspuns:

Cred ca da.Te duci la setari si alegi ultima optiune care este sa iti dezactivezi contul.

| Georgica_SG_2000 a răspuns:

Il poți dezactiva din setări "Generale" si nu te mai conectezi la "Facebook" 2 săptămânii si dispare.