| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

Luna trecuta am cumparat 2 bratari personalizate din argint de pe nety Bijoux. Cea pe care o port eu s-a inegrit probabil ca sunt eu mai sensibila la piele, iar a iubitului meu nu. Vreau sa stiu cum pot scapa de acea negereala am incercat si cu otet si cu pasta de dinti si nimic. si se face din ce in ce mai tare. va rog ajutati-ma! Inca nu am cautat solutie de curățat bijuteriile dar pana o sa am timp sa caut vreau sa stiu daca pot scoate cu ceva din casa acea negreala! Va rog urgent!

15 răspunsuri:
| ss501 a răspuns:

Sunt fake, pielea ta face bubițe sau chestii de genu nu brățara. Ti-ai luat teapa

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Din păcate, e posibil ca una sau ambele bijuterii să fie false. În cazul în care ai certificatul de garanție poți solicita suma înapoi sau poți depune o plângere la Protecția Consumatorului.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru ss501):

Nu am nicio bubita pe mana

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru ChristianKalman):

Pai poate nu sunt false. adica la mine s-a inegrit iar la prietenul meu nu. am facut si baie cu ele. Si nu am bagat bratara in clor sau ceva. dar mai vreau niste solutii. poate reusesc. poate nu sunt false.

| ChristianKalman a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Pui într-un vas o linguriță de detergent, lași să fiarbă, pui argintul și lași un minut să fiarbă iar apoi lași încă 5 minute argintul acolo. Dacă e argint se curăță, dacă nu se strică. Dacă nu, le lași în zeamă de lămâie cu bicarbonat și oțet pentru o noapte.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru ChristianKalman):

Totusi nu as vrea sa il stric mai tare decat e. Scrie pe ea si SS si are si acel 925 pe ea. Am apropiat un magnet de bratara, nu se atrag

| ChristianKalman a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Păi nu ai cum să îl strici dacă e argint. Uite un link unde îți poți da seama dacă e sau nu argint: http://kaiyoaino.blogspot.ro/......lacat.html

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu te agita; in mod sigur ai transpiratia mult mai acida decat a iubitului tau. foloseste o solutie de apa cu bicarbonat de sodiu-alimentar ( fierbinte), de fiecare data cand se inegreste. o sa-si recapete stralucirea. nu clati dupa ce le-ai scos din acea solutie

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mi-e frica sa nu o stric mai tare. Pentru ca am curatat-o cu apa si detergent de rufe si s-a innegrit mult mai tare. Si mi-e foarte frica... si e din argint pentru ca am si verificat-o la un amanet.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Sigur-sigur nu se strica; orice metal neferos se curata excelent de oxizi, cu bicarbonat

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ok, deci pun apa fierbinte intr-un vas, bratara si bicarbonat ok? Cam cate minute sa o las? Si dupa ce o scot o pun pe un servetel si o las sa se usuce?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

In apa fiebinte dizolvi bicarbonatul si nvarti cu o lingurita obiectul de argint. il mai scoti si te uiti daca s-a desprins tot oidul. apoi lasi sa se usuce pe un prosop sau un servetel

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ok si cam cat dicarbonat sa pun?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

La 0,5 litri de apa adaugi un pliculet de 50 g de bicarbonat. nu conteaza daca pui continutul unui plic de 100 g. soputia va fi mai concentrata, dar nu creste semnificativ reactia de indepartare a stratului de oxid

| EmiTeo a răspuns:

Buna!
Intinde pe fundul unui castron o folie de aluminiu, pune bijuteriile din argint si acopera-le total cu bicarbonat de sodiu. Toarna peste ele apa clocotita, atat cat sa depaseasca nivelul bijuteriilor si daca nu sunt fake se vor curata sigur.
Si pe viitor iti recomand un site de unde iti poti lua bijuterii de calitate http://www.bijuteriilarosa.ro