| PrettyDollRock a întrebat:

Maine am evaluarea finala(sumativa) cu care voi trece in clasa a V-a.
Daca iau mai putin de S adica I raman repetenta.
Daca iau peste S adica B, FB trec.
Sper sa iau mai mult de S.
De obicei la teste iau B, FB.
Dar sa trecem la intrebare.
Doamna invatatoare ne-a dat o problema de rezolvat:
Doi tarani au adus spre vanzare 70 kg mere. Dupa ce primul a vandut de trei ori mai mult decat al doilea fiecaruia i-au ramas 15 kg.
Cate kg a avut fiecare taran la inceput?
Imi expicati problema si imi dati rezolvarea va rog frumos?
Am nevoie si de rezultat.
Dar vreau sa stiu si cum se face.
Poate ne da de astea la sumativa.

1 răspuns:
| Anname a răspuns:

Pai faci in primul rand 70 (numarul merelor) - (minus) 30 ( merele care au ramas deci 70-30= 40 preactic 40 de mereu s.au vandut si cum sti ca primul a vandut de 3 ori mai mult imparti 40 la 4 si rezulta ca primul taran a vandut 30 kg de mere si celalalt 10 kg.bafta multa!