| Ana282003 a întrebat:

Buna!
Nu am mai trimis până acum nimic prin poștă, însă tatăl meu are nevoie de niste documente de la mine de la facultate, pe care primăria nu le accepta decât în format fizic, nu scanate. Întrebarea mea este: trebuie să cumpăr plic și timbru înainte sau le pot achiziționa de la poștă? Urmează să merg lunea viitoare sa trimit documentele necesare, însă as vrea sa știu acest amănunt.
Va mulțumesc!

21 răspunsuri:
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Plic iei dinainte. Timbru iti pune acolo.
ATENTIE!
Fiind documente originale, iti recomand sa le pui recomandat. Chiar cu confirmare de primire. Pentru 2-3 lei in plus nu risca sa se piarda.

| Dismally a răspuns:

Poti lua de la Posta dar nu trimite ca plic simplu pentru ca sunt sanse mari sa se piarda pe drum, spune-le ca este vorba de acte, au un serviciu special pentru asta.

| mihai69 a răspuns:

Îți recomand să le trimiți prin curier (fancurier, sameday etc.) - ajung repede și sigur.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu aș pune documente originale pe poșta română. Mie mi-au pierdut scrisoare recomandată cu aviz de primire. Curier și asigurarea trimiterii.

| Sophieka a răspuns:

Iti recomand sa trimiti prin curierat... Daca alegi optiunea Standard de la Cargus, e doar 15 lei transportul.

Trimite-le mail sau suna la ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si eu as opta oricand sa trimit prin curier decat prin posta romana

| sierra1 a răspuns:

"la mine de la facultate, ...rebuie să cumpăr plic și timbru înainte, sau le pot achiziționa de la posta?"

intrebare ajutătoare (să știm cum și la ce nivel răspundem): cum ai ajuns student?

| Ana282003 explică (pentru sierra1):

Daca cineva are niste greșeli de scriere întâmplătoare, nu cred că acea persoana este neapărat și redusă din punctul de vedere al inteligenței. Presupun că oricine poate greși din pricina faptului că se grăbește să redacteze un mesaj.

| Ana282003 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc!
O sa aleg variată mai sigura atunci.

| Ana282003 explică (pentru sierra1):

Și unde vezi greșeală, mai exact? Scrie clar :"tatăl meu are nevoie de niste documente de la mine de la facultate", pe care le procure de la secretariat.

| Ana282003 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc!
Bine de știu.

| Ana282003 explică (pentru Dandiiiiiiii):

Mulțumesc!
Cum am spus, nu prea am avut nevoie sa trimit documente, scrisori și alte lucruri care implica serviciile poștale.

| Ana282003 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc!
Nu e vorba de ani sau ceva de genul acesta, nu cred că e o mare diferență între tariful perceput de poștă și cel perceput de curieri. Doar că nu am mai trimis până acum astfel de lucruri și nu știu exact cum ar trebui sa procedez.
Mulțumesc mult! O sa apelez la curier, nu as vrea sa se piardă ceva.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns (pentru Ana282003):

Asta e ala care intentionat citeste aiurea ca sa se certe cu userii?

| sierra1 a răspuns (pentru Ana282003):

Nu mami, nu e vorba de greșeli, e vorba că tu ca student, te "intrebi" - vezi doamne - dacă iei plicul inainte sau nu.

deh...

| mi25 a răspuns:

La Cargus: Pentru plicurile cu greutatea de maxim 1 kg, prețul poate varia între 13 și 17 lei (fără TVA), în funcție de destinație (loco sau național). Pentru coletele mai grele de 1 kg, prețurile încep de la 15 lei.
Serviciile sunt execrabile ca nu au personal pentru teren.
La FanCurier un plic costa 20-30 de lei, in functie de distanta.
Posta are si ea serviciu de curierat rapid - prioripost. 16-20 lei.

| mi25 a răspuns:

La Cargus: Pentru plicurile cu greutatea de maxim 1 kg, prețul poate varia între 13 și 17 lei (fără TVA), în funcție de destinație (loco sau național). Pentru coletele mai grele de 1 kg, prețurile încep de la 15 lei.
Serviciile sunt execrabile ca nu au personal pentru teren.
La FanCurier un plic costa 20-30 de lei, in functie de distanta.
Posta are si ea serviciu de curierat rapid - prioripost. 16-20 lei.
Avantajul la curier este ca poti chema curierul acasa sau la alta locatie.

| Ana282003 explică (pentru sierra1):

Nu am mai trimis absolut nimic până acum prin poșta, pentru ca nu am avut nevoie, pur și simplu asta a fost pentru care am întrebat, daca pot cumpăra plicul și de la poștă. Și sunt sigură că până, la 19 ani, sunt multi care n-au trimis niciun colet/scrisoare/ plic, pentru că, trăind cu familia, nu am făcut toate aceste lucruri personal.

| Ana282003 explică (pentru MiraMiraMira987654321):

Sinceră să fiu, n-am idee. Eu doar am pus o întrebare, deoarece nu am mai avut contact cu poșta, doar cu anumite firme de curierat, cand am trimis și preluat colete. Dar, asta e. Unora poate că aceste întrebări li se par prea puerile. Adică, mă întrebam dacă pot cumpăra plic de la poștă. Și asta a fost problema. Până la urmă, nu contează, n-are rost sa intram in polemici pentru un fapt simplu.

| sierra1 a răspuns (pentru Ana282003):

și zici că ai ajuns studen?

| just4ubr2015 a răspuns:

Nu trimite cu posta ca nu va ajunge niciodata trimite prin curier e mai rapid si mai ieftin si recomandat cu confirmare de primire.