| Maximus a întrebat:

Nu stiu daca am nimerit categoria, insa am o intrebare, cel putin banala. Nu ma prea pricep la corespondenta prin posta, insa trebuie sa trimit un plic cred ca recomandat (adica, adresa destinatiei este deja scrisa pe plic, in format electronic) si undeva in partea dreapta sus, unde in mod normal era tiparit timbrul este o casuta in care scrie " a se timbra corespunzator". Acum vine si intrebarea; pentru un astfel de plic, mai trebuie timbru, sau poate fi bagat direct plicul, in cutia de scrisori a postei? Mentionez faptul, ca plicul urmeaza a fi trimis in Bucuresti dintr-un oras marginas al acestuia. Va multumesc pentru sinceritate!
Maximus

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Scrisoare recomandata inseamna altceva, mai exact ca scrisoarea va fi predata in mana destinatarului si nu pusa in cutia postala a acestuia, ca si o scrisoare obisnuita.
In privinta casutei "A SE TIMBRA CORESPUNZATOR", daca ai reusit sa citesti chestia asta (ba chiar sa o si memorezi), cred ca ai un IQ suficient pentru a intelege daca este sau nu nevoie de timbre.

regis
| regis a răspuns:

Si care erau banuielile?

Răspuns utilizator avertizat
| Maximus explică:

@regis iti multumesc pentru acest raspuns tocmai mi-ai confirmat banuielile in legatura cu tine. Iti multumesc inca o data pentru raspuns.
Maximus

| flavya a răspuns:

Ca sa fie pus recomandat trebuie dus la oficiu postal timbrat si cu stampila de oficiu...

| MiK3L a răspuns:

Trebuie timbrat dar mai bine du-te la posta iti vor explica pe intelesul tau.happy

| JomelaMaya a răspuns:

Da trebuie timbrat.

| EmylyaMaria a răspuns:

Am si eu o intrebare, am primit o recomandata, in care nu scrie nimic nici la greutate, decat la ramburs un : Ay, si mai in jos unde scrie " Tiparit la Fabrica de timbre scrie cu pixul 35 mii euro. vreau sa precizez ca nu stiu de la cine este si mi-e frica sa nu fie vreo amenda, va rog ajutati-ma cu cea sfaturi ca zau de stiu ce este deoarece nu astept nici un colet/ plic