| AlexMan97 a întrebat:

nu stiti unde gasesc dioxid de sulf in Cluj? Am nevoie pentru vin. Multumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta benzi cu SULF pentru butoaie de vin.
In p-ta Mihai Viteazu, pe straduta din stanga Halei (str. Ploiesti colt Constanta) gasesti 3 magazine de articole de gradinarit, seminte etc. Intereseaza-te acolo si iti vor explica si modul de folosire.

| mihai69 a răspuns:

Bioxidul de sulf este un gaz. Nu o să0l găsești în formă naturală.
Dar poți cumpăra metabisulfit de potasiu, care dizolvat în vin va degaja prin descompunere, în timp, bioxid de sulf.
Sau mai poți cumpăra fitil de sulf, pe care îl aprinzi și lași să pice cam trei, patru picături aprinse pe fundul butoiului (gol și perfect uscat!) înainte să torni mustul în el.
Ar trebui să fie la magazinele de produse fitosanitare. (fostele „Agrosem").
Sau comandă pe internet și primești comanda acasă.