| wowmentol2 a întrebat:

Buna seara
Care e modalitatea cea mai ok pentru a recupera taxele din Germania?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Colaborezi cu o firmă pe care o împuternicești. Eu spre exemplu colaborez cu RT tax, au comision de 14% din suma recuperată (mai mic de atât nu cred că există).

| NLS a răspuns:

Dacă te referi la banii plătiți în surplus la impozit (si din care ar trebui sa primesti o mica parte inapoi), apelezi la un Steuerberater, sau îți completezi singur formularul, cum fac eu - incepand de anul trecut.

PS: am primit 374€ înapoi, si cand apelam la Steuerberater nu am rămas niciodată cu mai mult de 500€ după ce-i plăteam.

Am cumpărat anul trecut și o casa, am băgat și chiriași pe un etaj, partea aceea e mai complicata, si e conținută de Anlage V.

Pentru ea am apelat mai departe și eu la un Steuerberater (si nu stiu încă cât o sa primesc înapoi).

Cine nu are proprietăți sau chiriași, sau alte venituri extra fata de salariu (câștig de la Bursa, etc ), isi poate completa singur formularul, ca nu sunt avioane acolo.

găsești tot ce trebuie în format electronic după ce îți faci cont pe
www.elster.de
(trebuie sa primești un cod de validare de la ei pentru a accesa contul, durează cam o săptămână pana îți ajunge prin posta).

Daca vrei sa încerci singur, te pot ajuta cu sfaturi mai concrete despre crearea contului, cum găsești formularul, si altele.
Dacă insa nu știi germana deloc, recomand sa cauți un Steuerberater.

| carevaescu a răspuns:

Presupun ca te referi la t.v.a. Dovedesti ca locuiesti in afara UE. Te duci cu chitantele la puncte specifice de recuperare t.v.a. Apoi depinde de ce ai cumparat si de unde ai cumparat.

Acum ceva timp trebuia sa ceri un formular de la magazin-ul de unde ai cumparat. Asta prin 2014-5. Formularul trebuia stampilat la granița. Ofiterul cerea sa vada marfa. Cu formularul stampilat te duceai la magazin sa-ti recuperezi de la ei tva-ul.

| DovleacTurbat a răspuns:

Printr un avocat?