| liviunm a întrebat:

Buna seara ce consum are un calorfier electric si cat comsuma la ora sau cum?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am niște vecini care s-au încălzit la calorifer electric, iar când a venit recalcularea să dea pe spate. 1800 lei factură.

| GherGhe_Valntin_1998 a răspuns:

Se calculează in kWh adică kilowați și vezi că trebuie să scrie pe el cât consuma de exemplu poate să consume 2 kWh intr-o oră și tu ai contractul de la enel de exemplu ce îți vinde 1 kWh cu 2 lei. In final 2 kWh cât consuma caloriferul x 2 cât costa 1 kWh este 4 lei pe oră asta este un exemplu acum vezi și tu cât consuma pe ora și multiplici cu cât ai tu prețul la 1 kWh