| AlexG98 a întrebat:

Buna seara! Exista vreo aplicatie pentru android sa folosesc telefonul ca telecomanda pentru televizor marca Allview? Ca gasesc marca asta pe nicio aplicatie din magazin play

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a putea folosi telefonul ca telecomanda (de televizor sau alt aparat), pe telefon rebuie sa fie montat un Led infrarosu (asemanator cu cel din telecomanda) + o aplicatie care "furnizeaza" codurile de telecomanda.

Daca in descrierea telefonului gasesti si "Led IR" sau notiune asemanatoare, atunci ai sanse sa-l poti folosi ca telecomanda (daca gasesti si instalezi si aplicatie potrivita).
In caz contrar: renunta!

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Revino in 2021. Cu telecomanda de pe telefon poti comanda aparate electronice si electrocasnice si de la 5000km. Tehnologia e alta, nu ca la telecomenzile clasice.laughing

| Mirel4412 a răspuns (pentru Holiday):

Daca televizorul lui are internet, il poate controla prin telefon. Daca nu are internet iar telefonul nu are senzor inflarosu, nu ai cum sa il folosesti pe post de telecomanda.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

GRESIT!
Ce spui tu, este valabil doar in unele cazuri de aparate smart, conectate pe internet.
La un televizor non-smart, telefonul trebuie sa aiba Led infrarosu (NU senzor de infrarosu, senzorul de infrarosu fiind incorporat in televizor).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru a folosii telefonul ca telecomandă trebuie sa ai adaptor wifi in televizor sau televizorul sa fie dotat cu wifi din fabrica, daca televizorul nu are wifi si tu nu ai adaptor potrivit modelului de televizor nu vei putea deoarece telefonul comunică cu televizorul prin wifi