| Pesca1235 a întrebat:

Buna seara, m-am mutat in data de 13 august in chirie, iar acu in septembrie au venit facturile de pe luna precedenta. Proprietarul m-a instiintat ca trebuie ca eu sa le platesc. Tin sa mentionez ca n-am semnat nici un contract, a fost la mica intelegere. Nu trebuia sa platim jumate-jumate?! Avand in vedere ca ei au stat pana-n data de 12 august?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pe factură îți arată perioada de consum pentru care a fost emisă. Plătești doar pentru zilele în care ai stat acolo și care se găsesc în perioada de facturare.
Sunt și facturi pe care nu este trecută perioada de consum. La acestea plata totală se împarte la numărul de zile ale lunii. Așa vezi cât costă pe zi, și înmulțești cu numărul de zile cât ai stat acolo. De restul se descurcă proprietarul. Pentru că el nu i-a ținut pe gratis 12 zile pe foștii chiriași. El a luat dinainte bani de la ei pentru facturi, și vrea să mai i-a și de la tine.
Ce este rău este că nu te-ai înțeles cu el de la început ca să se scadă plata la facturi pentru fiecare zi de întârziere. Dar chiar dacă nu ați vorbit, este și normal ca să plătești doar cât și stat, nu și din urmă. Mai ales că foștii chiriași i-ar putea face o cheltuială mare pe ultima lună.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Platesti de cand te-ai mutat. Atat. Tocmai prin faptul ca nu ati semnat nimic, il face sa iti ceara asta, desi nu e normal.

| Adry05 a răspuns:

Ba așa ar fi normal. discută cu ei, numa că te pot fraieri cu asta exact pentru că n-aveti contract făcut. depinde de ei ce oameni sunt

| Bizon95 a răspuns:

Eu cand m-am mutat, mie mi-a dat proprietarul 2 saptamani pe gratis si a platit toate facturile si intretinerea la zi

sunt sadic, si de obicei nu sunt, dar zgarcenia absoluta care e si RAUTATE IMBECILA ma calca pe nervi, si cu toate ca nu ar trebui tind sa raspund cu aceeasi moneda

consuma continuu (apa, curent, gaze) si distruge tot ce poti luna asta care vine si muta-te!
iar inainte de a te muta, eventual filmeaza-l in timp ce ii platesti chiria si apoi du-te la fisc si da-l in gat!

o sa iti para rau daca nu o faci!
e clar ca proprietarul e de rea credinta si o sa te PHOOTA cu orice ocazie o sa aiba si o sa te puna la cheltuieli ABUZIVE, asta e unul dintre exemplele cele mai clare (dupa ce te-ai mutat binemercic, asa ca, mai bine inghiti o chestie mica dar naspa decat sa te deranjezi cu mutatul din nou, te pune sa platesti in full niste facuturi pe care el le-a folosit partial)

si gandeste-te ca faci un bine, poate data viitoare o sa se gandeasca de doua ori inainte de a isi bate joc de cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești fără contract nu prea ai ce face. Fie plătești, fie te scoate afară din casă. Îți spun eu din propria experiență. De 10 ani locuiesc numai în chirie. Însă acolo unde știu că am plătit ce nu trebuia, iar dacă proprietarul a fost de rea credință... Atunci îmi recuperez și eu banii. De la ultimul proprietar cand am plecat, am luat după mine și TV-ul. Apoi m-a sunat și amenințat că va merge la politie, ca mă va da în judecata, m-au sunat nepoții dânsei și amenințat. Trei ani trecuți de atunci și nu s-a mai întâmplat nimic. Însă era o vrăjitoare de femeie care numai mă fura la facturi. Adică facturile le primea ea, achita ea nu eu și mie îmi spunea ca vine nu știu cât, când de fapt venea mai puțin la factură. Și mereu găsea scuze "că a rătăcit factura" numai să nu îmi arate. De șantajat poate cu chiriași pe care i-a mai avut, însă eu sunt om deșteapt și am aflat nr. cod client pentru contract electricitate și gaz și verificam online factura. Apoi știind cât am de plătit, nu ii mai plăteam cum cerea ea. De ciudă și văzând că nu mai e sursă de șantajat, m-a dat afară. Mai rău, când i-am cerut să mă ia în spațiu pentru că aveam probleme cu buletinul, mi-a cerut 1000 lei pentru o viză de flotant. Acum sunt în altă parte și am găsit un proprietar mai bun la suflet. Nu numai că nu mă deranjează și nu mă fură la facturi, dar m-a luat direct în spațiu fără să plătesc. Mi-a făcut buletin la adresă. Totul ține de omenie.

La cum procedează proprietarul unde locuiești tu, nu prea pare om de bună credință.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu cand erai abuzat de hoasca de ce nu ai facut plingere? Garantat nu aveai contract de inchiriere. De cele mai multe ori proprietarii sunt nenorociti fiindca chiriasii le permit asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La ANAF, știu despre asta. Pai cu asta i-am închis și gura de nu a mai făcut gargară pentru că i-am "furat" televizorul. Oricum am fost și ultimul chiriaș, nu a mai închiriat la nimeni. Am amenințat și eu ca dacă aflu că mai închiriază ii trimit ANAF pe cap. Am păstrat legătura cu cineva din vecini și asa știu ca nu a mai închiriat. big grin in schimb s-a mutat un nepot acolo.

Iar la altă chirie unde am locuit a trebuit să chem politia pentru ca pur și simplu nu mă mai lăsa să îmi iau lucrurile. Mai inlocuise și yala, iar eu stăteam pe la ușa. Era un pensionar diliu care mai apoi sa aflu ca avea anturaj cu băieți dubioși, proxeneți și bătăuși prin cartier. Politia il cunoștea pentru că așa vorbea politia cu el de parcă erau neamuri. După ce i-a dat o amendă de 1000 lei mi-am luat și lucrurile. Iar contractul de închiriere încheiat la agenție imobiliara nu e util la nimic. Am fost zburat din casă cu tot cu contract făcut de către agenție. La politie mi-a zis ca singurul contract valabil rămâne cel încheiat la notar. Cică cel incheiat la notar cu autenticitatea notarului e cel valabil. Cel încheiat la agenție un simplu bla bla pe care mai plătești și comision.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Partea cu distrusul prin casă am vrut să evit. Nu am vrut să par animal pe aici. Dar te-am văzut ca ai recomandat laughing Și țin sa zic ca pe lângă TV i-am stricat mașina de spălat și incalzitorul de apa ( era pe curent - nu boiler). Am rupt fire pe acolo și am plecat cu ștecherul de la priza după mine laughing covorul ( era un covor mare laughing.) l-am tăiat cu lama, zgâriat mobila cu lama, scos bucăți de gresie, faianță, i-am stricat și geamul termopan, defectat jaluzea laughing Și cand am plecat am mai rupt și cheia în broască. Dar vad ca a reușit sa deschidă.

Ca să se sature sa mai fie nesimțită.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu recomand nimanui sa faca de-astea, dar in cazul tau... felicitari! Unii nenorociti merita sa primeasca pe masura!

| Daniel323 a răspuns:

Ei au stat 12 zile tu 19.
Dar am dubii ca au stat acolo

| Pesca1235 explică (pentru Daniel323):

Au stat ca n.au avut incotro, era vorba ca ma mut la inceputu lunii, dar nu le.a fost gata casa..asa ca am asteptat pana pe 13 sad