| dedelovedudu11 a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor. Deci m-am mutat in București cu chirie la un cămin privat. Proprietarul care este si administrator este un hoț si nu ne arata facturile, el punând din burta niste sume enorme. Dupa ce eu si colegele mele plătim, nu ne da nicio chitanța. Realizând faptul ca pierd in jur de 50 de lei lunar pe furt si multe altele pentru ca am facut mereu poze la contoare..am decis sa ma mut in alta parte. Ideea este in felul următor. Am semnat un contract unde spune ca daca eu plec fara sa plătesc intretinerea Si următoarele luni de chirie pana la sfârșitul contractului. Voi fi obligată sa plătesc anumite penalități. Adica sa plătesc toate lunile care mai sunt rămase pana la sfârșitul contractului chiar daca eu am plecat si imi pierd si garanția de 200 euro. Ok sunt de acord sa o pierd daca reziliez contractul. Doar ca el nu imi Răspunde la telefon nici sa plătesc chiar intretinerea pentru ca știe ca vreau sa plec..si am înțeles ca anumit vrea sa ma dea in judecată dupa cum a spus un amic de al lui încercând sa iau legatura cu el. Ma poate da in judecată pentru ca plec neanunțată? Am o garanție de 200 euro. Plus ca el face tâlharii, dar este o persoana destul de puternic influența chiar a candidat mereu in funcția de debutat. Ajutor va rog

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1)Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."
Fata de aceasta prevedere va trebui sa-l instiintezi pe proprietar si sa respecti termenul de 60 de zile de la instiintare. Daca respecti acest termen nu va trebui sa-i mai platesti in plus, peste acest termen si este obligat sa restituie garantia, bineinteles daca n-ai produs stricaciuni.
Pe de alta parte administratorul este obligat sa puna la dispozitie chiriasului modul de calcul al cheltuielilor de intretinere si facturile in baza caruia s-a facut calculul.