| mihaipp a întrebat:

sunt cetatean roman si am stat aproape 3 luni in rep.moldova,ce trebuie sa fac ca sa nu mai plec de aici? eu vreau sa ma casatoresc cu logodnica mea care este cetatean moldovean,si vrem sa ne stabilim definitiv aici in rep moldova, spuneti-mi ce pot face ca sa nu mai plec dupa aceste 3 luni,ajutati-ma,eu vreau sa stau aici si sa ma angajez si sa ma casatoresc, ajutati-ma va rog frumos

1 răspuns:
| olivert1310 a răspuns:

Deci: ca sa poti sta intr-o tara legal definitiv trebuie sa ai cetatenie. Acum, in cazul tau, tu ai stat doar 3 luni si in timpul asta este aproape imposibil sa obtii cetatenie. Singurul mod in care poti obtine cetatenia fara sa faci "nimic" este sa te casatoresti cu o persoana ce are cetatenie si atunci automat vei primi si tu cetatenie(trebuie sa fi casatorit cu persoana respectiva cel putin vreo 5 ani daca nu mai mult)altfel este destul de dificil, nu numai in Moldova ci in orice tara, fiecare tara are regulile ei in privinta asta. Cunosc pe cineva care vrea sa se mute definitiv in Elvetia, insa pentru asta este nevoie de cetatenie, singurul mod in care o poate obtine este sa se casatoreasca cu cineva care are cetatenie, altfel alt mod de a obtine cetatenia ar fi sa faca ceva extraordinar pentru tara aia, sa lucreze intr-un domeniu important iar seful sa-i dea o "recomandare" ca este indispensabil in compania aia si dupa vreo 10 ani sa i se acorde cetatenie pentru merite deosebite. Deci cea mai simpla si rapida solutie este sa te casatoresti cu cineva care are cetatenie si vei primi automat si tu daca va stabiliti domiciliul in tara respectiva-cazul tau Moldova. Asta stiu eu despre obtinerea cetateniilor, daca vrei mai multe informatii, cred ca le-ai putea obtine de la ambasada Romaniei in Moldova, cauta pe net numarul de telefon, suna si cere ceva informatii.