| Lamaitzza a întrebat:

Buna seara TPU,
As vrea sa va intreb cum se trimite o scrisoare, specificand, aici in tara.Doar o scrisoare, nimic mai mult vreau sa stiu cat costa ca de pus se pune la posta banuiesc. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Kodokuna a răspuns:

Cumperi un plic si un timbru (un timbru e 50 de bani sau un leu), lipesti timbrul, scrii pe plic destinatarul si expeditorul si pui plicul intr-o cutie postala sau il lasi la posta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Scrii misiva, apoi o împachetezi frumos și o introduci într-un plic. Scrii ambele adrese pe plic, a ta nu-i obligatoriu, dar e de preferat să "existe" (asta în caz de returnare a scrisorii). La destinatar vei caligrafia adresa celui ce-i trimiti scrisoarea, iar la expeditor...numele și adresa ta.
O depui la poștă, înainte de asta o "pricopsești" cu un timbru care te va costa fix 1 leu (dacă scrisoarea ta nu va depăși 20 gr). Călătorie plăcută... scrisorii, nu țiewinking.

| Lamaitzza explică (pentru floresdemayo):

Buna si multumesc de raspuns.
Mai am totusi cateva intrebari, trebuie neaparat sa scriu adresa si numele meu pentru ca n-as vrea, mai ales adresa.
Banuiesc ca adresa persoanei si numele se scriu pe spatele pricului iar timbrul? Pe fata nu? Si inca ceva, platesc doar pentru timbru si plic, nimic pentru transport?
Multumesc din nou!

| floresdemayo a răspuns (pentru Lamaitzza):

Hai că ești tare :)). Timbrul înseamnă valoarea transportului, nimic altceva. Te asigur că nu arată așa de aspectuos încât să-l postezi de dragul imaginii.
Repet, numele și adresa ta NU sunt obligatorii să le scrii pe plic! Eu am trimis sute de plicuri fără a-mi nota adresa, si totusi, au ajuns la destinatie. Problema este că îți asumi un risc. Minor, într-adevar. În caz de pierdere nu mai are cum să revină la tine plicul, dacă nu-ti notezi adresa. Însă, stai linistită, nu se va pierde! Dar nici nu ți-aș recomanda să introduci în plic ceva valoros (bani, acte)! În acest caz trimiti plicul...recomandat (un alt serviciu al poștei, te costă niste bănuți în plus).
Numele destinatarului (numele căruia îi trimiti plicul) se scrie pe fața plicului, nu pe verso!)

Uite exemplu: http://i.imgur.com/cAMuxLg.png

http://i.imgur.com/yk0iw79.png
Timbrul il lipesti (vezi si imaginea) in coltul din dreapta, sus.