| Deasonyka a întrebat:

Bună, tocmai ce m-am angajat la un Mega Image program NON-STOP. Stie cineva daca se lucreaza de revelion? De 1 decembrie? Sau pe 1 ianuarie?
Aveti idee?

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

De sarbatori legale lucrezi dar esti platita dublu, in schimb nu se lucreaza in ziua de paste, craciun si pe 1 ianuarie. De revelion este programul mai scurt, in general se inchide magazinul la ora 19, regula asta se aplica in cazul hypermarket-urilor.

Daca este un shop&go e posibil sa se lucreze si de revelion, acolo programul poate fi diferit.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, fiind plin sezon de sarbatori, se lucreaza cu siguranta in 31 decembrie. Totusi ziua de 1 decembrie si 1 ianuarie, s-ar putea sa fie inchis, dar depinde de politica lor interna, dar vor prefera sa tina deschis, pentru ca lumea-i libera si ei pot face vanzari masive.
In orice caz, pentru ca abia te-ai angajat, este bine sa nu ceri nici o zi libera, pentru ca te dau imediat afara.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Acum esti la ALT MI sau tot la ala la care a venit "prietena" cu dezvaluirile senzationale samd? Legat de lucrul de sarbatori, fiecare firma are politica proprie si trebuie semnate acte in sensul asta - lucrezi in zilele respective, iei 150% din plata normala sau ceva de genul...

| Catrice a răspuns:

Non stop cam asta înseamnă. Am și eu magazine non stop și sunt deschise chiar permanent.

| Demidol a răspuns:

De 1 ianuarie nu vei lucra. Dar in rest, probabil da. Chiar pe 31 decembrie pana tarziu. Pentru ca toti exact atunci vor sa faca cumparaturi. Si cum patronul nu e roman, de ce ar respecta 1 decembrie? La fel si alte zile.