| Alexu2222 a întrebat:

Buna TPU! Am 3 becuri tip led de care fac lumina verde, albastru si galben. Dupa ce le pornesc, in 5-10 minute de la aprindere se inclazesc foarte tare. Se incing. E normal?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice aparat electric se incalzeste intr-o masura mai mica sau mai mare.
Trebuie sa ai grija ca, becurile sa nu fie alimentate cu tensiune mai mare decat ceea nominala (scrisa pe ele).
De asemenea, trebuie sa asiguri si racire naturala de aer, iar in cazuri speciale sa folosesti radiator de racire, eventual si ventilator.

| halogen001 a răspuns:

E normal, pentru ca nu sunt făcute să tina foarte mult. Au suprafața de răcire mica, se încălzesc și se strica după un anumit timp.

| Obviously a răspuns:

Nașpa.