| Vdariusbubu a întrebat:

Am de facut la geografie un referat cu titlul: "Rezervatii naturale din Banat". Am gasit pe net si rezervatii naturale si in acelasi timp imi da si parcuri naturale. Vreau sa stiu care e diferenta dintre ele, daca este vreo diferenta.

Răspuns Câştigător
| madalina4s a răspuns:

Rezervatia naturala este asemanatoare cu parcul natur numai ca se axeaza pe o anumita specie de planta sau animal sau element geologic de interes peisagistic ocrotite prin lege cu scopul conservarii lor in ecosisteme, in timp ce parcul este o zona protejata de factori externi, in special comportametul oamenilor in relatia cu mediul ce duce la poluare.