| Allyces a întrebat:

Vreau si eu cateva exemple de sofisme, nu conteaza din ce categorie, de preferabil cele de limbaj. Daca puteti cate 5-6 exemple, insa sunt bune si doar 2-3.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

1) Sofismul existentei: Toti locuitorii altor planete sunt prietenosi. - Toti martienii sunt locuitori ai altei planete. - Toti martienii sunt prietenosi. - Unii martieni sunt prietenosi.
2) Dovada prin exemple: Am vazut un caine mancand iarba. Deci, cainii sunt erbivori.
3) Sofismul premiselor exclusive: Niciun mamifer nu este pasare./Unele pasari nu sunt vulturi. Deci: Unii vulturi nu sunt mamifere.
4) Sofisme de limbaj: a) sofismul echivocatiei: Creştinii contemporani folosesc computere. Petru şi Pavel au fost contemporani. Deci ei au folosit computere.
b) Amfibolia: Toţi îţi vor binele. Nu-i lăsa să ţi-l ia! Vindem paturi pentru copii de fier.
c) Sofismul compozitiei: Prăjiturile de deasupra arată bine. Deci toate prăjiturile din cutie trebuie să arate bine.
d) Sofismul diviziunii: Lupii albi trăiesc în libertate. Lupii de la zoo sunt lupi albi. Deci lupii de la zoo trăiesc în libertate.
Mai multe detalii aici:
http://exegeza.webng.com/Sofismele_argumentarii.htm

3 răspunsuri:
| Monyka_1011 a răspuns:

Sofisme:1)apelul la traditie: Injunghiatul porcului de Craciun este un obicei traditional al poporului roman.Prin urmare este un obicei bun.
2)Sofismul noutatii:X ii spune amicului Y ca vrea sa cumpere noul telefon de la marca nu stiu care. Apoi Y ii spune sa cumpere noul telefonul de la marca SS pentru ca este mai performanta si mai buna.
3)Sofismul ad hominem:Nu citesc cartea asta pentru ca scriitorul este tanar. Sper sa-ti foloseasca.Pahappy